RTÜK'ten Küçük Gelin dizisine ceza

RTÜK'ten Küçük Gelin dizisine ceza
RTÜK'ten Küçük Gelin dizisine ceza
RTÜK, Samanyolu TV'de yayınlanan Küçük Gelin dizisindeki bir sahne sebebiyle kanala para cezası verdi. Samanyolu Yayın Grubu Sorumlu Müdürü Abdullah Bağ konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaparak, "ceza diziye değil yayın grubuna kesilmiştir" dedi.

Samanyolu TV'de (STV) yayınlanan Küçük Gelin dizisine ceza geldi. Küçük bir kız çocuğunun zengin ve nüfuzlu bir aileye töre gereği berdel olarak verilmesinin anlatıldığı dizideki bir sahne ‘intiharı özendirdiği’ gerekçesiyle RTÜK’ten ceza aldı.

Küçük yaştaki gelinin yaşadığı zorlukların anlatıldığı dizinin bir bölümünde Zehra adlı küçük gelin intihar etmeye çalışıyordu. RTÜK uzmanlarının hazırladığı rapora göre, tarım ilacı içerek intihara kalkışan gelin, sonra da ormana koşuyordu. Söz konusu bölümde küçük gelinin maruz kaldığı fiziksel ve psikolojik şiddet gösteriliyordu.

‘İNTİHAR VAKALARINA YOL AÇABİLİR’

Sabah’ta yer alan habere göre, RTÜK uzmanlarının hazırladığı raporda Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne ve İstatistik Kurumu'nun atıfta bulunularak, "Benzer durumda bulunan ve intihara eğilimli çocuk gelinlerin bir çözüm olarak intihara yönelebileceği, bu şekilde taklit intihar vakalarına yol açabileceği, özellikle çocuklar açısından intiharı öğretici nitelikte olduğu, bununla birlikte küçük yaşlardaki kız çocuklarının kendilerinin de bir çocuk gelin olabileceği ve sürekli olarak şiddete maruz kalmasının özellikle çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimine zarar verecek nitelikte olduğunu değerlendirilmektedir" denildi.

Rapor RTÜK Üst Kurulu’nda yapılan toplantıda değerlendirildi. Üst Kurul Üyeleri, STV'nin "Radyo ve televizyon yayın hizmetlerinde, çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlakî gelişimine zarar verebilecek türde içerik taşıyan programlar bunların izleyebileceği zaman dilimlerinde yayınlanamaz" ilkesini ihlal ettiğine karar verildi. STV’ye 76 bin TL para cezası kesildi.

"CEZA DİZİYE DEĞİL YAYIN GRUBUNA..."

Öğlen saatlerine Samanyolu Yayın Grubu Sorumlu Müdürü Abdullah Bağ, konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Bağ’ın yaptığı açıklamada verilen cezanın diziye değil yayın grubuna yönelik olduğu belirtildi ve şöyle denildi:

“Samanyolu Yayın Grubu her yaptığı projede faydalık esasını ön planda tutar. Önemli yapımlarımız arasında olan ve ülkemizin kanayan bir yarasını ekrana getiren Küçük Gelin dizisi de hassasiyetle işlenen bir dizidir. Ülkemizde küçük gelinler ile ilgili tabloya baktığımızda her üç evlilikten birisi çocuk yaşta yapılan evliliklerdir ve büyük çoğunluğu şiddetli geçimsizlik, kadına şiddet, intiharlara neden olmaktadır. Yapılan evliliklerle ilgili bu durum Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu Türkiye (UNFPA) raporlarında da açıkça belirtilmiştir. Hatta yapılan evliliklerin önemli bir kısmı çocuk yaştaki kızların bedenleri uygun olmadığı için ölümle sonuçlanmaktadır. Ölümler dışında çocukların psikolojik sorunlar yaşamaya başlaması ve eğitimsiz annelerin olması da olayın farklı bir boyutudur.

Böylesine önemli bir konuda küçük yaşta evlendirilecek çocukların kurtarılması bizim için büyük önem teşkil etmektedir. Bu gerekçelerle bir sorumluluk olarak gördüğümüz Küçük Gelin dizimizi hazırlıyoruz ve dizi içinde evlendirilme sürecinde yaşanan olayları olabildiğince gerçek bir şekilde ortaya koymaya, çözümleri anlatmaya çalışıyoruz.

Verilen bu ceza Küçük Gelin dizisini değil Samanyolu Yayın Grubu’nu cezalandırmayı hedef almaktadır. Şu ana kadar Samanyolu Yayın Grubu’na komik gerekçelerle iki buçuk trilyona yakın ceza kesilmiştir. RTÜK, basın tarihinde görülmemiş para cezalarıyla basın özgürlüğüne en büyük darbeyi vuran kurum olarak tarihte yerini alacaktır. Devlet böyle bir projeye ödül vereceği yerde yayın grubunu cezalandırmak için böylesine önemli bir projenin karşısında durmaktadır. Bunun sorumluluk ve vebali RTÜK üyeleri üzerindedir. Konuyla ilgili hukuki süreç başlatılmıştır. Ayrıca televizyonumuzu örgüt gibi gösteren havuz medyası gazetelerine de dava açılacaktır. Davadan kazınılan tazminatları da küçük gelinlerle ilgili projelerde harcamayı düşünüyoruz.

Samanyolu Yayın Grubu Sorumlu Müdür

Abdullah Bağ"