Ruha işleyen Yann Tiersen'le headbang yapmak!

Ruha işleyen Yann Tiersen'le headbang yapmak!
Ruha işleyen Yann Tiersen'le headbang yapmak!

Küçükçiftlik Parkı nda sahneye çıkan Yann Tiersen, müziğini hayli sertleştirmiş. Fotoğraf: Muhsin Akgün

Haber: ELİF TUNCA / Arşivi

İSTANBUL - Rock severeler için son günlerde adeta cennete dönüşen İstanbul, önecki gece bir sürpriz yaptı. ‘Amelie’ ve ‘Elveda Lenin’in, ruha işleyen müzikleriyle tanınan Yann Tiersen alışkan olunandan sert ritimleriyle Maçka Küçükçiflik lunaparkındaydı.
Dört yıl önce, bütün dünyadan sinema severlere kendini hayran bırakan ‘Amelie’ninde gösterildiği özel bir konser için Türkiye’ye gelen Tiersen, o gece seyircilere bir ‘modern zaman masalı’ tadı bırakıp gitmişti. Bu kez durum farklı; son çalışmalarında kendini iyiden iyiye hissettiren o ‘tekinsiz’ ruh, mekanı tamamen ele geçirdi.
Müzisyenin son albümünü hazırlamak üzere kendisi ile ve notalarıyla başbaşa kalmak için çekildiği, Quessant adasını döven dalgaları andıran sesler yankılandı durdu gece boyu. Gözler ısrarla akordeonu arasa da Tiersen uzunca bir süre kemanı ile tek bir vücuttu.
Esas şovsa gitarın gelişinden sonraydı: O ana kadar müziğe coşkuyla eşlik eden orkestra üyelerine uyum sağlayan Tiersen headbang’e başladı! Elbette seyircilerde!
Böylece ‘modern zaman masalı’nın yerini ‘büyüklere tekinsiz masallar’nın aldığıda iyice anlaşıldı.
Ama sahnedeki, bu tekinsiz masalların coşkulu anlatıcısı, şarkıların bitiminde yerini hemen sadece ‘teşekkürler’ demek için gözlerini açabilen, o utangaç ruha bırakıyordu.
Neticede Yann Tiersen’in eşsiz müziği Maçka’da sadık hayranlarını, müzisyenleri, oyuncuları bir kez daha bir araya getirdi. Acılı ruhlarımıza kimi zaman şifa veren kimi zaman da acılarımızı dağlayan müziği ile Yann Tiersen kitleleri buluşturmaya daha uzun yıllar devam edecek.