Ruhr 2010: Fazıl Say etkinliklerin doruk noktası

Haber: ÜMRAN KARTAL / Arşivi

ESSEN - Ruhr 2010 Avrupa Kültür Başkenti ana projelerinden ‘Zeitinsel  - Fazıl Say’ önceki gün Essen’da bir basın toplanıtsıyla tanıtıldı. Fazıl Say, 2006’dan bu yana misafir sanatçı olarak bulunduğu ve son yılını geçirdiği ‘Konzerthaus Dortmund’da 10 - 13 Mart 2010 tarihlerinde peşpeşe konserler verecek. Ruhr.2010 ajansı müzik direktörü Steven Sloane’ye göre bu “Ruhr kültür başkenti yılının doruk noktalarından biri”.
Fazıl Say’ın Patricia Kopatchinskaja ile birlikte seslendireceği ‘Haremde Binbir Gece’yle başlayan bu dört günlük festival ‘Oda Müziği Akşamı’ ile devam edecek. Üçüncü gün ise Alman müzikseverler alaturka, caz ve klasik müziği bir araya getiren sıradışı bir akşamı yaşayacaklar. Zira Patricia  Kopatchinskaja, Burhan Öçal ve Fazıl Say sahneye saat sekizde çıkacaklar ancak sahneden iniş saatini doğaçlamanın gücü belirleyecek. 

‘İstanbul’un prömiyeri Ruhr’da
Dördüncü ve son gün ise bu konser serisinin en önemli ve en heyecanlı günü. Çünkü o akşam Fazıl Say’ın bu proje için bestelediği ‘İstanbul Senfonisi’nin dünya prömiyeri gerçekleşecek. Böyle bir
senfoni besteleme önerisi iki buçuk yıl önce ‘Konzerthaus Dortmund’un genel sanat yönetmeni Benedikt Stampa’dan gelmiş. Ruhr ve İstanbul’un aynı anda Avrupa Kültür Başkenti olması da bunda büyük bir rol oynamış. Böylece 2010’un iki başkenti arasında bir köprü kurulması hedeflenmiş.
Toplam kırk beş dakika süren senfoni yedi bölümden oluşuyor. İstanbul’un yedi tepesine bir atıf bu. Her bir bölüm İstanbul’un bir parçasını anlatıyor, İstanbul’dan resimler sunuyor. Örneğin üçüncü bölüm Sultanahmet Cami’ne ait. Yaklaşık yetmiş kişiden oluşan orkestranın kurgusunda ney, kanun, kudüm, bendir ve darbuka da var. Türk sanat müziğinden on beş makamı kullandığı, düzensiz ritimlere yer verdiği bu eseriyle Fazıl Say, ünlü ‘WDR Köln Senfoni Orkestrası’nın üyelerine zorlu bir deneyim yaşatacağa benziyor.