Rumelihisarı 'öte'ye çağırıyor

Rumelihisarı'ndaki yüzlerce yıllık Halil Paşa Kulesi, ışık, müzik ve tiyatroyu buluşturan etkileyici bir...

İSTANBUL - Rumelihisarı'ndaki yüzlerce yıllık Halil Paşa Kulesi, ışık, müzik ve tiyatroyu buluşturan etkileyici bir performansı ilk kez ağırlıyor. Köken Ergun'un imzasını taşıyan 'Öte-Oceanwide' adlı enstalasyon ve performans projesi, internet üzerindeki 'www.ote-oceanwide.org' adresinde de sanatseverlere sunuluyor.
Dominic Reeves'in 'ağıt' tadındaki özgün müziği, Arek Nişanyan'ın ışığı ile birleşip kulenin rutubetli ve klostrofobik ortamını, gökyüzüne yükselen dikey bir kuyuya dönüştürüyor. Etkinlik, Dominic Reeves'in
'ağıt' tadındaki özgün müziğiyle sarmalanırken, Carlos Soto'nun kostüm ve tasarımları, Ferhat Karakaya'nın grafik çözümleme 'sihriyle' yek vücut oluyor. Projede Ergun'un yanı sıra boy gösteren genç kadın oyuncu Candaş Baş ise, özverili performansının meyvesini olgun ve yoğun vücut diliyle almasını biliyor.
American Center Foundation'un desteklediği proje, okyanusun çağrıştırdığı 'ötede olmak' kavramından yararlanıp, izleyiciye 'öteki' oluş anını yaşatıyor. Etkinlik, perşembe dışında her akşam saat 20.00'de Rumelihisarı'nda. (Kültür Sanat)