Rus çarlarının hazineleri Topkapı'da

Rus çarlarının hazineleri Topkapı'da
Rus çarlarının hazineleri Topkapı'da
'Kremlin Sarayı Hazineleri Topkapı Sarayı'nda' isimli sergi vesilesiyle, Rus Çarlığı döneminin değerli eşyaları İstanbul'a gelecek. 11 Haziran'da açılacak sergide, bazıları İstanbul kökenli 100'e yakın eşya var

İSTANBUL - Topkapı Sarayı’nda Kremlin’den gelen eski eserler sergilenecek. ‘Kremlin Sarayı Hazineleri Topkapı Sarayı’nda’ isimli sergi vesilesiyle, Rus Çarlığı döneminin değerli eşyaları İstanbul’a gelecek. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın desteklediği sergi, 11 Mart’ta açılıyor.
‘Moskova Kremlin Sarayı Hazineleri Topkapı Sarayı’nda’ sergisi, Osmanlı - Rus ilişkilerinin barış dönemini kapsayan 16-17. yüzyıllara ait eserlerden oluşuyor. Sergide, Çarların, devlet başkanlarının, ordu başkomutanlarının kullandıkları objeler ve saray törenlerinde, özel hayatlarında ve dini törenlerde kullanılan değerli eşyalar sergilenecek. Sergi, Rusya’nın en eski müzesi olan Moskova Kremlin Müzeleri koleksiyonlarından derlenen yaklaşık 100 eserden oluşuyor. Bir zamanlar Rusya hükümdarlarının hazinesinde bulunan ve Kremlin katedrallerini, Moskova hükümdarlarının kabul salonlarını ya da özel dairelerini süsleyen altın ve gümüş eşyalar, inci ve değerli taşlarla bezeli giysiler ve din adamı cübbelerinin yanı sıra, Rus devleti ile Osmanlı İmparatorluğu arasındaki diplomatik ve ticari ilişkiler sürecinde Moskova’ya hediye olarak gönderilen at koşumları, mücevherler, lüks dokumalar ve Çara ait hükümdarlık simgeleri yer alıyor.
Topkapı Sarayı Has Ahırlar’da açılacak sergi 7 Haziran’a kadar açık ve salı günleri hariç her gün 09.00-17.00 saatleri arasında görülebilecek. (Kültür Sanat)