Rüyadan uyandılar

Rüyadan uyandılar
Rüyadan uyandılar
İyi müzisyenliğin üzerine kurdukları ses karnavalıyla indie güruhundan ayrılan Grizzly Bear, yeni albümlerinde atmosferden ziyade iyi bir melodinin peşinde
Haber: SEDA NİĞBOLU - twitter.com/sedanigbolu / Arşivi

Ortaya çıktıkları 2006 yılından bu yana alternatif müziğin hem dinleyici hem de eleştirmen cephesinde en büyük övgüye mazhar olan birkaç grubundan biri Grizzly Bear. Pitchfork ve benzerlerinin olduklarından yaşlı tınlayan, moderniteyi reddeden ve hayal dünyalarına sığınan gruplara bol keseden övgü dağıttığı bir ortamda buna başta şüpheyle yaklaşmak olası. Mark Greif’ın hipster kavramı üzerine yayımlanan araştırmasında da Grizzly Bear’in Animal Collective ve Arcade Fire gibilerle birlikte vintage sevdalısı, yaratmaktan çok tüketmeye yönelik ve köksüz bir beyaz kuşağın favori gruplarından biri olarak anılmasında haklılık payı çok.
Ancak şu gerçeği de gözardı etmemeli ki Grizzly Bear’i bu sözünü ettiğimiz tüm güruhtan ayıran bir şey var, o da yarattıkları ses karnavalının içi boş bir balondan ibaret olmayıp iyi müzisyenlik üzerinde yükselmesi. Bazen oda müziği, bazen caz bazense ambient ya da saykodelik etkilerinin zengin bir enstrüman topluluğu ve naif vokallere eklemlendiği bu organik müzik 2009’daki ‘Veckatimest’ ile listelere girecek kadar görünürlük kazandı. ‘Shields’ın tam da başarı formülünü oturtmuşken aynı yönde gitmeyip Ed Droste’un da deyimiyle “daha temiz ve yüksek perdeden” ses vermesi ve eski albümleri kadar pastoral, hayalperest ve uykulu olmaması, aksi yaklaşımların tercih edildiği bir dönemde sempatik bir hareket. Hatta bu sefer albümün en iyi anları ‘Gun-Shy’ ya da ‘Sun in your Eyes’ta olduğu gibi sadeleşip atmosferden ziyade iyi bir melodinin peşine düştükleri parçalar. Ama bu albümün tamamını ilginç kılmaya yetmiyor ve zaman zaman herkesin parçalara müdahale ettiği yeni demokratik metodları köksüz fikirlerin çarpışması olarak akıldan uçmaya mahkum parçalar yaratıyor.
Yine de Grizzly Bear’in içinde olduğu hattı sevenler için çok tatmin edici bir albüm ‘Shields’. Indie dünyasının bembeyaz, suya sabuna dokunmayan ve kendi dünyasına hapsolmuş haliyle problemi olanlar içinse Grizzly Bear zaten baştan yanlış seçim.