Sabahattin Ali'ye yakından bakış

Sabahattin Ali'ye yakından bakış
Sabahattin Ali'ye yakından bakış

Sabahattin Ali, eşiyle beraber.

‘Kürk Mantolu Madonna’, ‘Kuyucaklı Yusuf’ gibi romanlarıyla Türkiye edebiyatının büyük isimleri arasında yer alan Sabahattin Ali’nin yaşamına daha yakından bakmak ister misiniz; sizi Caddebostan Kültür Merkezi’ne alalım. Yapı Kredi Kültür S+anat Yayıncılık tarafından Sevengül Sönmez’in küratörlüğünde hazırlanan ‘Bir Fotoğraf Camı: Çektiği ve Çekmediği Fotoğraflarla Sabahattin Ali’ başlıklı sergide, ünlü yazarın yaşamında önemli yeri olan insanlar, gezdiği, gördüğü yerler, görüntülediği fotoğraflar yer alıyor. Başta Ankara olmak üzere 1930’lu yılların Anadolu sokaklarının ve insanlarının yer aldığı bu fotoğraflar, usta yazarın edebi kimliğine de ışık tutuyor.
Sabahattin Ali’nin ailesini; çocukluğu, gençliği, Almanya ’da yaşadığı yıllar, öğretmenlik, askerlik, evlilik ve babalık dönemlerini ayrı başlıklar altında ele alan sergide, yazarın ilk kez görülebilecek fotoğraflarına kişisel evrak ve eşyaları da eşlik ediyor. Nâzım Hikmet’in Bursa Hapishanesi’nden gönderdiği mektup ve ilk kez bu sergide görülecek bir fotoğrafı, Orhan Veli’nin imzalı kitabı, Sabahattin Ali’nin gözlüğü ve Paşakapısı Cezaevi’ndeki fotoğraflarında üzerinde olan takım elbisesi de serginin önemli parçalarından.
Kızı Filiz Ali’nin, yazara ait evrak ve eşyalar içinden çıkardıklarıyla oluşan sergi, faili meçhul bir cinayete kurban giden usta kaleme biraz daha yakından bakmamızı sağlıyor. ‘Bir Fotoğraf Camı’ sergisi, 3 Mart’a kadar CKM’de görülebilir.