Sabancı Tiyatro Festivali sokağa taşıyor

Sabancı Tiyatro Festivali sokağa taşıyor
Sabancı Tiyatro Festivali sokağa taşıyor

Festivalin Seyhan Nehri üzerindeki Taşköprü?de yapılacak açılışında İtalyan grup Studio Festi?nin gösterisi var

Bu yıl 12’incisi düzenlenen Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali bugün başlıyor. Geçen yıl sokağa taşan festivalin bu yılki açılışı da Taşköprü’de yapılacak. Ve açılış gününde İtalyan grup Studio Festi, Seyhan Nehri üzerinde ‘Elementlerin Uyumu’ gösterisini sergileyecek.
Dokuzu yabancı olmak üzere 18 grubun 21 oyununun izleneceği festivale Fransa’dan Huchette Tiyatrosu ‘Kel Şarkısı ve Ders’ ile katılırken yine Fransa’dan Trans -Express Sokak Tiyatrosu 28 Nisan’da Atatürk Parkı ve tren garında kapanış gösterisini yapacak. Ayrıca, Almanya’dan Freiburg Tiyatrosu ‘Kar’, İsviçre’den Markus Zohner Tiyatrosu ‘HA!Hamlet’, Japonya’dan Papa Tarahumara ‘Gemi Manzarası’, Küba Unutulmaz Kadınlar Tiyatrosu/Ay Tiyatrosu ‘La Lupe ve Delirio Habanero’, Truva Cumhuriyeti’nden Truva Devlet Müzik ve Dram Tiyatrosu ‘Kültigin’, Kıbrıs’tan Lefkoşa Belediye Tiyatrosu ‘Ölü Kentin Nabzı’, İspanya’dan Tatiana Garrido Flamenko Topluluğu da ‘Ateş ve Kum’ gösterileriyle festivale katılacak.
Yerli gruplardan da Kenter, Dostlar, AYSA Prodüksiyon, İBŞT, Ankara-İstanbul ve Konya DT oyunlar sahneleyecek.
Gösteri mekanları Hacı Ömer Sabancı Kültür ve Adana Merkez Park Açıkhava Sahnesi.
Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, Sabancı Holding’in patronu Güler Sabancı, ve DT Genel Müdürü Lemi Bilgin’in katılacağı açılışta, Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü de sahibini bulacak. Ayrıca 31 Mart’ta Kenterlerin ‘Kraliçe Lear’ı, 7 Nisan’da İstanbul DT’nin ‘Vahşet Tanrısı’ ile 12 Nisan’da ‘Profesyonel’ oyunları, 15 Nisan’da İspanya’dan Tatiana Garrido Flamenko Topluluğu’nun ‘Ateş ve Kum’u ve festivalin son gününde yani 29 Nisan’da İsviçre’den de Markus Zohner Tiyatrosu’nun ‘HA!Hamlet’ oyunları Sabancı Üniversitesi Gösteri Merkezi’nde sahnelenerek Adana’daki festival havası İstanbul’a taşınacak.