Sade vatandaşlar şarkı söylüyor

Sade vatandaşlar şarkı söylüyor
Sade vatandaşlar şarkı söylüyor

İstanbul Avrupa Korosu (solda) ve Confido Vocale & Camerata 8 Nisan Perşembe günü MKM Atilla İlhan Salonu?nda saat 20:00?de ilk konserlerini verecek.

2010'un Avrupa Kültür Başkentleri Ruhr ve İstanbul'dan 'sade vatandaşların' kurduğu iki koro, birlikte şarkı söyleyecek. Programda Schiller ve Yunus Emre'nin metinleri var
Haber: ÜMRAN KARTAL / Arşivi

İSTANBUL  - Ruhr.2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın işin başından beri gururla sunduğu bir ana proje var: Twins.2010. Toplam 100 projeden oluşan Twins.2010, Ruhr Bölgesi’nin tüm Avrupa ülkelerinde uzun yıllardır geliştirdiği, 150 kardeş şehirden oluşan ağı ve buna ek olarak kültür başkentleri ortaklığını kullanıyor. Amaç, faal ve yaratıcı kadın  erkek tüm vatandaşların kültür Avrupa’sı için bir platform yaratmak ve yeni Avrupa ağları kurmak.
Ruhr Bölgesi’nden ‘Confido Vocale & Camerata’ koro ve orkestrasıyla İstanbul’dan ‘İstanbul Avrupa Korosu’ işte bu çerçevede bir araya geldiler ve ‘Yıldızlı Göğün Üzerinde’ adında ortak konser projesiyle 2010’da hem İstanbul’a hem de Ruhr’a müzikal bir iz bırakmak istediler. Onları yan yana düşüren Beethoven’ın 9. Senfonisi ve Ahmet Adnan Saygun’un Yunus Emre Oratoryosu ile bu eserlerdeki metinlerin sahibi Schiller ve Yunus Emre. Schiller’in ‘Neşe’ye Övgü’ şiirindeki ‘Kucaklaşın ey milyonlar! Bu öpüş tüm dünyanındır/Kardeşler yıldızlı göğün üzerinde sevgili bir baba vardır...’ felsefesi ile Yunus Emre’nin ‘Kamu âlem birdir bize’ dizesine sığdırdığı hümanist dünya anlayışının çakışıyor oluşu ilham kaynağı ve itici güç olmuş onlar için. Önce 8 Nisan’da (Beşiktaş Belediyesi’nin desteğiyle) MKM’de ilk ortak konserlerini verecekler. Daha sonra, Essen Başkonsolosu’nun himayesi ve katılımıyla, 23 Nisan’da Bochum’da kültürlerin kilisesi sayılan ‘Christuskirche’de  ve 24 Nisan’da Dorsten’da olmak üzere diğer Avrupa Kültür Başkenti’nde iki konser verilecek. Bu konserlerde ayrıca Ruhr Bölgeli genç ve ödüllü yazar Ivette Vivien Kunkel, Schiller ve Yunus Emre’nin şiirlerinin özünden esinlenerek yazdığı ‘Avrupa Işıkyılı’ adlı metnini paylaşacak dinleyicilerle.
Bu projenin bir özelliği tam bir sivil girişim örneği olması. Başka bir deyişle, Ruhr Bölgesi’ne bağlı 80 bin nüfuslu Dorsten’da yaşayan, müzikle amatör olarak uğraşan, bir yurttaşın attığı bir küçük tohumun kültürlerarası yeşermesi demek bir bakıma bu konserler.
Bahsettiğim kişinin adı Claudia Temp. ‘Confido Vocale & Camerata’da, orkestrada korno çalıyor; koro ve orkestranın başkanı ve projenin Ruhr tarafındaki sorumlusu. 2010 belli olduğunda ‘Biz de varız!’ diyor ve Ruhr, İstanbul ve Pecs’i bir şekilde birleştirmek istiyor. İki  iki buçuk yıl önce Pecs’ten bir koro buluyor ama onlardan bir türlü nihai cevap alınamıyor. Aynı zamanlarda  ‘İstanbul Avrupa Korosu’  ile bağlantıya geçiliyor. Onlardan onay geliyor. Zira o sırada ‘İstanbul Avrupa Korosu’ da zaten şunu düşünüyor: “Çokuluslu kimliğimizle 2010 Avrupa Kültür Başkenti yılında biz de mutlaka olmalıyız!” Böylece Ruhr’da Claudia Temp, İstanbul’da ‘İstanbul Avrupa Korosu’ yönetim kurulu başkanı Ferhan Baran, halkla ilişkiler sorumlusu  Selen Manizade Saner ve mali işler sorumlusu İlgen Manizade Çetin projenin elinden hep birlikte tutuveriyorlar.
‘İstanbul Avrupa Korosu’ zaten repertuvarında olan 9. Senfoni ve Yunus Emre Oratoryosu’nu koro şefleri Gökçen Koray, ‘Confido Vocale & Camerata’ da ilk defa seslendirecekleri bu eserleri şefleri Bodo Saborowski ile çalışmaya başlıyor. Her iki eser de kendi orijinal dilinde prova ediliyor. ‘Yunus Emre Oratoryosu’ tınısıyla Alman koroya başlangıçta biraz değişik geliyor gerçi, ama hoşlarına da gidiyor. Hatta Claudia Temp Türkçe öğrenmeye bile başlıyor! Her iki taraf da önlerine çıkan her türlü engele sabır ve inatla göğüs geriyor; Ruhr.2010’un desteğinin kısmi  İstanbul 2010’unkinin de gecikmeli olmasına rağmen, ‘tamam bu iş buraya kadarmış!’ deyip de projeye veda etmeye kimsenin gönlü razı olmuyor. 
Diyeceğim, hem Ruhr 2010 hem de İstanbul 2010 Ajansı ulaşmaya çalıştıkları en önemli hedefin ‘sade vatandaş’ın katılımı ve bireyleri harekete geçirecek üretken ağların örülmesi olduğunu her fırsatta dile getiriyorsa eğer ‘Yıldızlı Göğün Üzerinde’ projesi bu söylenenlerin kâğıt üzerinde kalmadığının bir göstergesi. 

İstanbul Avrupa Korosu
‘İstanbul Avrupa Korosu’, 1976 yılında, İstanbul’da yaşayan bir grup Alman tarafından ‘Deutscher Singkreis’ (Alman Şan Derneği) adıyla kuruldu. 1991 yılında bir grup Fransız şarkıcının koroya katılmasıyla adı değişerek ‘İstanbul Avrupa Korosu’ oldu. Daha sonra değişik uluslardan katılan üyelerle koro her yıl daha da zenginleşti. Şu anda 100’e yakın üyesi var. Her yıl İstanbul’da bahar ve kış olmak üzere iki dönem konser veriyor . (www.iec-tr.org)

Confido Vocale & Camerata‘Confido Vocale & Camerata’, 1999 yılında, müzik eğitmeni Bodo Saborowski tarafından kuruldu.  Amatör ve profesyonel müzisyenler, müzik öğrencileri olmak üzere yaklaşık 100 kişiden oluşuyor. Yılda iki ila dört proje üzerine çalışılıp Ruhr Bölgesi’nin çeşitli kentlerinde konserler veriyor.  (www.confido.org)