Sadece bir çayımızı içmeye gelmiş

Sadece bir çayımızı içmeye gelmiş
Sadece bir çayımızı içmeye gelmiş

Dün hakkındaki açıklama savaşı devam eden Kustirica, Antalya havalimanında gazetecileri Türkiye nin çayı çok güzel, burada çay içmek istiyorum.

ANTALYA - Altın Portakal Film Festivali’nde jüri üyesi olması tepkilere neden olan Emir Kusturica, dün özel uçakla Antalya’ya geldi. Kusturica havaalanı çıkışında gazetecilerin soruları üzerine “Bu konuda yorum yapamam ancak ben Türkiye ’yi seviyorum. Daha önce de geldim. Türkiye’nin çayı çok güzel, burada çay içmek istiyorum. Ben ülkemi tanıtmak için buradayım,” yanıtını verdi. Kendisine yönelik eleştiriler üzerine Kusturica, “Bu konuda fazla konuşmak istemiyorum” dedi.
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ise “Tepkiler art niyetli” dedi. Yönetmeni bundan birkaç ay önce AK Parti’li belediyenin Bursa’da konuk ettiğini, Kustirica’nın burada konser verdiğini ve kimsenin sesini çıkarmadığını belirten Akaydın, CHP’li belediye davet ettiği için tepki gösterildiğini görüşünde. Akaydın, festival etkinliklerine katılmayacağını açıklayan Semih Kaplanoğlu için “Kusturica’nın geleceği iki ay önceden belliydi. Neden bu tepkiyi Altın Koza bitimine kadar sakladı da, Altın Koza’da ödül alınca sahneledi? Bu davranışını anlayamadım” dedi.

Bakan da boykota katıldı
Bu yıl Ulusal Yarışma jürisinde görev alan Atilla Dorsay da Antalya’da konuyla ilgili görüşlerini açıkladı. Dorsay, “Kusturica dünya çapında bir sanatçıdır. Festivale gelişinin protesto edilmesi tatsız bir davranış. Antalya’ya yakışmıyor. Semih Kaplanoğlu, aşırı milliyetçi bir tavır içine giriyor. Çok daha liberal, özgürlükçü biri olduğunu düşünüyordum. Umarım bu tavrını sürdürmez” dedi.
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ise festivale katılmayacağını söyledi. “Emir Kusturica’nın festivale çağrılması haklı tepkilere yol açtı.” diyen Bakan Günay, Antalya’da olacağı halde festivale katılmayacağını söyledi. Günay, Semih Kaplanoğlu’na dadestek çıktı ve “Gösterdiği tavır kendi halkının, barışçı duyguların önemini bilen bir sinemacı, sanatçı tavrı.” yorumunu yaptı. (aa/dha)