Sadece yönetecek

Türkiye'deki en eski özel tiyatro Dormen Tiyatrosu perdelerini bir daha açılmamak üzere kapadı.
Haber: ŞEHNAZ PAK / Arşivi

İSTANBUL - Türkiye'deki en eski özel tiyatro Dormen Tiyatrosu perdelerini bir daha açılmamak üzere kapadı. Aslında bu cümlede yeni olan bir şey yok. Çünkü ekonomik krizin patlamasının ardından nisan ayında Haldun Dormen zaten tiyatrosunu kapattığını söylemişti. Lakin her nasılsa Haldun Dormen'in, Dormen Tiyatrosu'nu kapattığını bir kez daha yadetmesiyle ortalık haraketleniverdi. Bu olayın sebebi hikmeti bilinmez ama ortada, kapandığı bilinen ve Türk tiyatrosuna 46 yıl büyük katkılarda bulunmuş bir kurum var. Haldun Dormen ile son gelişmeler hakkında görüştük.
Dormen Tiyatrosu'nu kapattığınızı nisan ayında söylemiştiniz. Ancak tiyatronun kapandığı yeniden gündemde...
Bilmiyorum ben de bu durum nasıl oldu anlamadım. Nisanda karar verdim. Üstelik birkaç televizyonda da beyanat verdim, gazetelerde de çıktı. Ama o kadar çok gündeme girmedi. Acaba mevsim başlıyor diye mi böyle oldu?
O dönem için sezonu erken kapatmak olarak algılanmış olabilir mi?
Olabilir ama ben kapadığımı zaten söylemiştim, bunda yeni bir şey yok ki.
Sponsor bulunabilirse tekrar başka bir mekânda Dormen Tiyatrosu'nun faaliyet gösterme ihtimali vardı. Sponsor mu bulamadınız yoksa 'artık yeter buraya kadar mı' dediniz?
Hepsi bir arada. Sponsor fazla aramadım açıkçası. Öte yandan ben de biraz sıkıldım artık. Ama Dormen Tiyatrosu'nun kapanıyor olması benim tiyatrodan uzaklaşmam demek değil.
Kapanma gerekçelerinden biri olarak da tiyatro patronluğunu beceremediğinizi gösterdiniz...
Beceremiyorum. İş kafası istiyor tiyatro patronluğu. Bende iş kafası yok. Her şeyi beceririm ama onu beceremedim. Hesap kitap istiyor. Gençlere fırsat vermeyi seviyorum. Oysa küçük kadrolu oyunlar ekonomik açıdan daha olanaklı. Böyle olunca da gençlerin yol bulup çıkması zorlaşıyor.
Ekonomik kriz tuz biber oldu ama zaten seyirci gittikçe azalmıyor muydu?
Evet. Deprem de çok etkiledi, seyircinin tiyatroya gelmemesini.
Öte yandan televizyon programları iyi kötü herkese cazip gelmeye başladı. Sokağa çıkmak çok zor ve pahalı bir mesele haline geldi. Ulaşımdan bilet bulmaya kadar zahmetli bir iş oldu tiyatroya gitmek.
Türk tiyatro tarihinde Dormen Tiyatrosu'nun nasıl bir misyonu oldu?
Bir kere çok insan yetiştirdi. Bir ekoldü. Düzeyli komedi nasıl oynanır onu kanıtladı. Tempo, hareket, canlılık getirdi. Prodüksiyon anlayışını ilk Dormen Tiyatrosu getirdi özel tiyatrolar içinde. Galalarda numarayı kaldırdık, haftada iki ayrı oyun sistemini getirdik.
Haldun Dormen bundan sonra ne yapacak?
İstanbul Üniversitesi'ndeki hocalığım yoğun bir şekilde devam ediyor, zaten orada reji de yapıyorum. Mydonose Showland'de Melih Kibar'ın şarkılarından oluşan 'İşte Böyle Bir Şey' adlı bir müzikal yapacağım. Tiyatroya kırgın değilim. Ayrıca Kültür Bakanı İstemihan Talay'ın Dormen Tiyatrosu kapanırken üzüldüğünü bile söylemediğini belirtmiştim. İstemihan Talay bugün bizzat kendisi aradı ve üzgün olduğunu söyleyip, ne yapabileceğini sordu.