Sağlam kafa, sağlam vücut, sağlam rejim

Sağlam kafa, sağlam vücut, sağlam rejim
Sağlam kafa, sağlam vücut, sağlam rejim

Galeri Apel?deki ?Kültür Fizik? adlı sergide 14 sanatçının işleri var.

İSTANBUL - Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş aşamasında temel alınan ve kökenleri Orta Asya’ya kadar uzanan kültür, ‘sağlık ve sağlamlığın’ bütünü olan fizikle birleşerek Galeri Apel’de ‘Kültür-Fizik’ ismiyle sergileniyor.
Cumhuriyetin ilk dönemlerinde bir bütün haline gelen kültür ve fizik, özellikle 1930’lardan başlayarak sadece okul müfredatlarının değil hayatın her anının bir parçası oldu. Kadınlar ve erkekler yaşlı-genç demeden parklarda, bahçelerde ve meydanlarda ‘kültür-fizik’ yaparak yeni rezime güç bulmaya yine o dönemlerde başladı. Mimari de ‘sağlıklı’ bir kültüre uyum sağlamaya çalıştı.
Bugünlerde Türkiye’nin yine ‘Kültür-Fizik’ arayışı içinde olduğunu düşünen çağdaş sanatın farklı sanat dallarından 14 önemli ismi, eserleriyle düşüncelerini sergiliyor. Filiz Başaran, Selim Birsel, Bayram Candan, Sakine Çil, Şakir Gökçebağ, Aslımay Altay Göney, Güler Güngör, Kurucu Koçanoğlu, Komet, Raziye Kubat, Suzy Hug Levy, Yıldız Şermet, Mürüvvet Türkyılmaz ve Y. Bahadır Yıldız’ın katıldığı karma sergi, 20 Şubat’a kadar açık kalacak. (Kültür Sanat)