Sahne bizi bekliyor

Sahne bizi bekliyor
Sahne bizi bekliyor
U2, önceki gece İstanbul'a indi, Türkiyeli dinleyicisine 'Sabrınız için teşekkürler' dedi, bir de şarkı söyledi... Atatürk Stadı'ndaki 360 derecelik dev sahne yarınki konsere hazır bekliyor

İSTANBUL - Yıllardır süren bekleyiş sona yaklaşıyor; U2, yarınki konser için dün özel uçağıyla İstanbul’a geldi ve yere ayak basar basmaz şov başladı. Saatler öncesinden grubu karşılamak üzere havaalanın dışında bekleyen hayranlar bol bol imza toplayıp bir de ‘unplugged’ şarkı dinleme şansı buldu.
Atina konserinin hemen ardından yola çıkıp özel uçakla İstanbul’a gelen grup 02.10’da Atatürk Havalimanı’na indi. 44 kişilik ekibiyle gelen grup, özel minibüsle uçağın altından alınarak aprondan çıkış yaptı. U2 üyeleri, terminalin önünde bekleyen hayranlarına bir de sürpriz yaptı. Kucağında gitarıyla The Edge ve Bona arabadan inip bekleyenlere doğru şarkı söyleyerek geldi ve onlara ‘Desire’dan bir ‘kuple’ çaldı. Ardından çiçekler verildi, Bono’nun boynuna atılınıp footğraflar çekildi, CD, boş kağıt olmadı tişörtün sırtı neresi müsaitse oralara imzalar alındı. 

Uzaktaki sevgili Türkiye
Gazetecilerin sorularını da yanıtsız bırakmayan Bono, İstanbul’da bulundukları için çok heyecanlı olduklarını söyledi. “Bu güzel bir ilişkinin başlangıcı. Bu sevgilinizle ilk randevunuz gibi adeta. Burada daha önce konser vermemiş olmamız bizi biraz utandırıyor. Yarın ve sonraki günlerde sizi tanımaya çalışacağız” diyen, Türkiyeli dinleyicilerine ‘gösterdikleri sabır için teşekkür eden’ Bono, konser için de epey vaatkar konuştu: “Sahneye çıktığımızda en küçük parçamızı bile soyunma odasında bırakmayacağız. O gece bizi biz yapan her şey yanımızda olacak. Dinleyicimize iyi bir gece sunacağız. Gelenler pişman olmayacak.” Çırağan Palace oteline yerleşen grup üyelerinin bugün iki bakan eşliğinde Boğaziçi Köprüsü’nü yürüyerek geçmesi planlanıyor.
LİVE Nation tarafından düzenlenen 360 Dere turnesi kapsamındaki konser Pozitif ve İKSV işbirliğiyle, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın katkılarıyla gerçekleşiyor. Staddaki tüm izleyicilerin konseri görebilmesini sağlayan deva döner sahne ve ekranlar ise hazır. 31 Ağustos’ta Moskova’dan 130 tırla gelen ekipman, 600 kişinin çalışmasıyla kuruldu. Konser 21.00’de Snow Patrol’la başlayacak. 

U2’nun ekranı 1300 metre kare
* Turne için özel tasarlanmış olan sahne 360 derecelik görüş açısına sahip.
* Grup ve tasarımcı Willie Williams, 360 derecelik bir sahne tasarımı fikrini yıllardır tartışıyorlar. Dört bacaklı bir sahne tasarımı fikri, ilk kez 2006 yılındaki Vertigo Turnesi sırasında yenen bir akşam yemeğinden sonrasında ‘çatallarla yapılan model’le başladı. 
* Sahnenin inşaatı için yüksek basınçlı ve yenilikçi hidrolik sistemler kullanılıyor. 
* Çelik yapı 28 metre uzunluğunda ve merkez sütunla yaklaşık 46 metreye ulaşıyor.
* Sahne tasarım 180 ton taşıyabiliyor. 
* Çelik yapı esasen Formula 1 yarışları için geliştirilen bir kumaş ile kaplı. Gün ışığında yeşil, karanlıkta ise üzerine aksettirilen hangi renk ise onu yansıtıyor.
* Silindirik ekran 54 ton ağırlığında. Kapalıyken 400 metre kare yer kaplayan ekran, açılınca 1.300 metre kareye, yaklaşık iki tenis kortu büyüklüğüne ulaşıyor.
* Dizaynın amacı izleyicilere fiziksel yakınlık kurabilmek.
* Çelik yapının kurulması dört gün sürüyor. (Kültür Sanat )