Sahnenin yeni 'Fosforlu'su: Ayça Varlıer

Sahnenin yeni 'Fosforlu'su: Ayça Varlıer
Sahnenin yeni 'Fosforlu'su: Ayça Varlıer
Zülfü Livaneli'nin romanından uyarlanan ve Tiyatro Kare'nin altı senedir sahnelediği 'Leyla'nın Evi'nde Roxy karakterine can veren Ayça Varlıer bundan böyle 'Fosforlu Cevriye' olarak sahnelede olacak... 

RADİKAL - Tiyatro Kare provalarına bu ay başladığı yeni yapımı 'Fosforlu Müzikali'ni ağustos itibariyle seyirciyle buluşturmaya hazırlanıyor. 'Fosforlu Müzikali'nde Ayça Varlıer güzelliği, cesareti ve dik duruşuyla efsane bir karakter olmuş bir hayat kadınını canlandıracak. Daha önce tiyatroya Gülriz Sururi tarafından uyarlanan ve sinemada Türkan Şoray’ın oynadığı Fosforlu Cevriye, İstanbul ’un Galata semtinde, siyasi kimliği nedeniyle  polisten kaçan bir adama âşık olan ve onu hayatında hiç tanımadığı bir baba, bir anne, bir kardeş, bir sevgili gibi sahiplenen bir kadının buruk aşk öyküsünü anlatıyor.
Suat Derviş’in 1945’te kaleme aldığı ve 1970’lerde yayımlanan romanı 'Fosforlu Cevriye'den Tuncer Cücenoğlu tarafından uyarlanan oyunu, Tiyatrokare’ye konuk yönetmen olarak katılan Serkan Üstüner yönetiyor. Nedim Saban’ın yapımcılığını üstlendiği projenin yönetmen yardımcılığı ve dramaturjisi Cevdet Canver, dekor tasarımı Aslı Varlıer Pelit, özgün müziği Eylem Pelit’e ait. Müzikalde Pınar Yıldırım,  Mert Carim, Caner Erdem, Ece Duran Cevriye’nin yaşamına giren farklı karakterlere hayat verecek.