Sahte fotoğrafçıya suç duyurusu

Sahte fotoğrafçıya suç duyurusu
Sahte fotoğrafçıya suç duyurusu
ABD'deki Purple Medya Solutions şirketi, "David Natu" ismini kullanan Sezer Gök hakkında dolandırıcılık suçlamasının da arasında bulunduğu 3 ayrı suç duyurusunda bulundu

NEW YORK - ABD 'de "David Natu" ismini kullanarak, ünlü bir fotoğrafçı olduğunu iddia eden ve dolandırıcılık yaptığı belirtilen Sezer Gök hakkında Amerikalı bir firma üç ayrı suç duyurusunda bulundu.

Merkezi New York'ta bulunan reklam ajansı "Purple Medya Solutions" şirketinin sahiplerinden Armağan Yılmaz, David Natu diye birinin olmadığını belirterek, bu sahte ismi taşıyan Sezer Gök adlı şahsa karşı hem Türkiye 'de, hem de ABD'de suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

Şu an için Orlanda'da bulunduklarını söyleyen Armağan Yılmaz telefonda olayın detaylarını anlattı.

‘NATU’ BİZİMLE GÖRÜŞMEK İSTEDİ’
Şirket olarak reklam filmleri ve ürün fotoğrafları çektiklerini söyleyen Yılmaz, bir internet sitesindeki sıralamada ikinci en iyi fotoğrafçı olduğunu söyleyen "Natu"nun kendileriyle görüşmek istediğini ve görüştüklerinde delil olarak internet sitesindeki anketi gösterdiğini belirtti.

"Natu"nun kendi web sitesi ve yüzlerce fotoğrafını da göstererek, kendileriyle ortak proje yapmak istediğini söylediğini kaydeden Yılmaz, fotoğrafların "mükemmel" olduğunu ve ajans olarak "tamam" dediklerini ifade etti.

‘KOSKOCA BİR GAZETEDE HABERLERİ YAYIMLANMIŞ’
"Natu"nun bir gazeteye verdiği röportajın fotoğrafını kendisinin çektiğini anlatan Yılmaz, "Koskoca bir gazetede haberleri yayımlanmış, birçok yerde delili var, yani şüpheye gerek bırakmayacak kadar profesyonel çalışan bir arkadaştı o dönemlerde. Hiçbir insanın şüphe duymayacağı bir durum. Fotoğraflarının çalıntı olduğunu ya da bu adamın dolandırıcı olduğunu bizim bilmemize imkan yok” dedi.

New York'ta yürütecekleri bir proje için "Natu"yla anlaştıklarını, ancak daha sonra internette gördükleri "hırsız fotoğrafçı" iddiaları üzerine biraz şüphelendiklerini ve projeyi durdurduklarını söyledi.

Yılmaz, "Natu"nun dolandırıcı olduğunu; bizim adımızı kullanarak sahte e-posta adresleriyle öğrencilerden 10 bin dolar kira parası alıp Türkiye'ye kaçtıktan sonra anladıklarını belirtti.

"Natu"nun kendilerine Ocak sonunda cep telefonunundan mesaj gönderdiğini, dolayısıyla gazetecilere gönderilen ve çok sayıda gazete ve ajansta haberi yayımlanan "David Natu trafik kazasında öldü" açıklamasının da "yalan" olduğuna işaret etti.

HEM ABD’DE HEM TÜRKİYE’DE DAVA AÇTILAR
Kendilerinde çok sayıda belge bulunduğunu kaydeden Yılmaz, "Natu" adını kullanan Sezer Gök hakkında hem ABD'de, hem Türkiye'de suç duyurusunda bulunduklarını belirterek, "Firmamızın uğradığı maddi ve manevi zararlar için, nitelikli dolandırıcılık ve aynı zamanda sahte kimlik kullanmaktan üç ayrı suç duyurusunda bulunduk" dedi.

"KARŞINIZDAKİ ADAM PROFESYONEL BİR DOLANDIRICI"
"Talent House" gibi fotoğraf sitelerinde hala "David Natu"nun fotoğraflarının kullanıldığını söyleyen Yılmaz, "Bu olayda kimsenin bir suçu yok, çünkü karşınızdaki adam profesyonel bir dolandırıcı. Her şeyi planlamış, programlamış, kitabına uydurmuş, elinde delillerle... Anketi gösteriyor, hiçbir gazeteci elinde bu deliller olan adamın fotoğraflarını ya da yaptığı işi sorgulama gereği duymaz ki bu adamın çektiği fotoğrafın çalıntı olup olmadığını nereden bileceksin. Profesyonel fotoğrafçı değiliz ki hiçbirimiz."

KOLOMBİYA BÜYÜKELÇİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA
"David Natu"nun öldüğü yer olarak iddia edilen Kolombiya'daki Türk Büyükelçiliği yetkilileri yaptıkları açıklamada, kendilerinde "David Natu" adlı bir kişinin öldüğüne dair kayıt bulunmadığını belirttiler.

"David Natu"nun "iş arkadaşları ve ekibi tarafından" gazetecilere gönderilen açıklamada, Natu'nun "3 Mart'ta memleketi İzmir'de gömüleceği" iddia edilmişti.(aa)