Sahte Picasso'lar duvardan indi

BBC, aralarında Picasso'nun metresi Dora Maar'ın portresinin de bulunduğu dört
'Picasso tablosu'nun, sahte...

LONDRA - BBC, aralarında Picasso'nun metresi Dora Maar'ın portresinin de bulunduğu dört 'Picasso tablosu'nun, sahte olduklarının anlaşılmasından sonra sergilendikleri Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi'nden kaldırıldığını manşetten verdi. Haber önceki gün, İstanbul'da görev yapan İngiliz muhabir Tabitha Morgan tarafından 'BBC online' haber servisinin sanal manşetinden dünyaya duyuruldu.
Eserlerin sahte olduğu Pablo Picasso'nun oğlu Claude Ruiz Picasso tarafından yönetilen 'Picasso Administration'un yaptığı incelemeler sonucunda belirlenmişti. Yaklaşık bir buçuk yıldır güvenlik güçlerince
yapılan periyodik operasyonlarla 'ele
geçirilen' ve orijinal olup olmadıkları zaten tartışmalı olan 'eserler'e, yapılan başvurulara rağmen Kuveyt Kraliyet Ailesi ve Rusya'daki Hermitage Müzesi de sahip çıkmamıştı.
Hermitage Müdürü Mikhail Petrovsky'ye göre 'kopya' olamayacak kadar 'kötü kopya' olan resimlerin orijinalleri, başından beri Hermitage'da sergileniyor. Kültür Bakanlığı hâlâ diğer dört 'Picasso' üzerindeki incelemelerin sonucunu beklerken, sahte Picasso tablolarının nereden geldiği ise henüz bir netlik kazanmadı. İnternet: http://www.bbc.co.uk/news (Kültür Sanat)