Sahte şövalyenin dansı

Ortaçağda bir mızrak turnuvası... Fonda Queen'in dillerde marş olmuş şarkısı 'We Will Rock You' çalıyor.

Ortaçağda bir mızrak turnuvası... Fonda Queen'in dillerde marş olmuş şarkısı 'We Will Rock You' çalıyor. İzleyiciler grubun coşturan şarkısı eşliğinde tempo tutuyorlar. Ortadaki paravanın iki yanından atlarını dört nala koşturarak gelen zırhlı yarışmacılar, mızraklarıyla birbirlerini isabet ettirmeye çalışıyorlar. Günümüzde kitleleri stadyumlara ya da salonlara koşturan spor karşılaşmalarının bir ortaçağ versiyonunu izliyoruz adeta...
Son günlerde yaşanan 'sancılı gündem'in düşündürdüklerini 132 dakikalığına bile olsa unutturabilecek bir film var karşımızda; Geoffrey Chauser'ın ünlü yapıtı 'Canterbury Hikâyeleri'nden yapılan serbest bir uyarlama olan 'Şövalye' (A Knight's Tale).
Sahibinin sesi işbaşında
Soylu sahibinin mızrak karşılaşmasının ortasındaki ani ölümünün ardından yerine geçen hizmetkâr William'ın (Heath Ledger) hikâyesidir anlatılan. Yalnızca soyluların yarışabildiği bu turnuvalara katılabilmek için sahte bir 'asilzade belgesi' düzenlemesi gereken kahramanımızın yardımına yazar Geoffrey Chauser (Paul Bettany) yetişir.
Aynı zamanda William'ın (yeni adıyla Sir Ulrich von Lichtenstein) turnuvalardaki sunuculuğunu da yapar Chauser. İki arkadaşı Roland (Mark Addy), Wat (Alan Tudyk) ve kadın zırh ustası Kate'i (Laura Fraser) de yanına alan ve onları hizmetkârı olarak gösteren genç şövalye adayı, turnuvadan turnuvaya seyirterek adını ülkenin dört bir köşesinde duyurmayı başarır. Ama 'yenilmez' Kont Aldhemar'a (Rufus Sewell) karşı aldığı yenilgi, kahramanımızın tüm umutlarını yerle bir edecek, bundan sonraki serüveni, Aldhemar'ı yenme azmi ve inancıyla geçecektir.
Bu arada karşılaşmalar sırasında tanıdığı Lady Jocelyn'le (Shannyn Sossamon) tutkulu bir gönül ilişkisine girmekten de alıkoyamayacaktır kendini genç 'asilzade'...
'Los Angeles Sırları' (L.A. Confidential; 1997) için yazdığı senaryoyla Oscar'a uzanan senarist kökenli yönetmen Brian Helgeland'ın ikinci sinema filmi 'Şövalye'. Mel Gibson'lı ilk filmi 'Gününü Göreceksin'le (Payback; 1999) iyi bir çıkış yaptığı söylenemeyecek olan genç (1961 doğumlu) yönetmen, bu kez amacına ulaşmış görünüyor. Kamerasını ortaçağ karanlığının 'aydınlık' yüzüne doğrultuyor, daha doğrusu karanlığı aydınlığa çevirmeyi deniyor Helgeland. Bunu da büyük ölçüde başarıyor 'Şövalye'yle. Öykünün 'ciddiyetten uzak' yapısını da göz önüne alarak, 'gerçekçi' olmasını beklemiyoruz hiçbir anında filmin.
Diyaloglardaki akıcılık ve mizahi tonun dengede giden seyri, yapımın izlenirliğini belgeliyor. Özellikle William'ın yardımcılarını (arkadaşlarını) canlandıran Alan Tudyk ve Mark Addy ile, Geoffrey Chauser karakterini adeta karikatürize eden Paul Bettany'nin bu amaçla devreye girdiği sahneler, izleyiciyi gülümsemenin ötelerine götürüyor.
Şato mu, diskotek mi?
Mızrak karşılaşmalarının fazlasıyla uzun tutulduğunu söyleyebileceğimiz filmin en büyük özelliğinin müzikleri ve koreografi çalışması olduğu iddia edilebilir rahatlıkla. Rock müziğin 'baba' şarkıcı ve gruplarının (Queen, David Bowie, Thin Lizzy, AC/DC...) zımba gibi şarkılarıyla donatılan filmin fonu, görüntülerden fazla ilgi çekiyor. Hele ki görüntülerle müziğin uyumunun zirvelere taşındığı sahnelerde, keyif katsayımız azımsanamayacak boyutlara ulaşıyor.
Bu anlamda en can alıcı sahnenin, David Bowie'nin 'Golden Years'ı eşliğinde yapılan dansların beyazperdeye taşındığı sahne olduğunu söyleyebiliriz. Filmin bu bölümünde, ortaçağ danslarıyla başlayan sahne, ilerleyen anlarda ışığın da devreye girmesiyle bir diskotek havasına bürünüyor.
'Şövalye'yi sinemasal bir doruk olarak nitelendirmek yanlış olur, ancak dünyanın ve Türkiye'nin, dolayısıyla da bizlerin yaşadığı sorunlardan uzaklaşmak için kaçırılmayacak bir fırsat olduğu gerçeğini de yadsıyamayız. Bu arada, yakışıklı Avustralyalı Heath Ledger'la 'yeni güzel' Shannyn Sossamon'un damağımızda hoş tatlar bıraktığını da belirtelim.
Unutmadan; Queen'den 'We Will Rock You'yla başlayan 'Şövalye', yine aynı grubun bir başka 'marş şarkısı' 'We Are the Champions'la sona eriyor...