Şair Mehmet Başaran hayatını kaybetti

Şair Mehmet Başaran hayatını kaybetti
Şair Mehmet Başaran hayatını kaybetti
Köy enstitüsü kuşağından, Türkiye Öğretmenler Sendikası'nın kurucularından ünlü şair Mehmet Başaran 89 yaşında hayatını kaybetti.

RADİKAL -Köy enstitülerinde yetişen, eğitimci, yazar , şair Mahmet Başaran 89 yaşında hayatını kaybetti. Başaran kimi kaynaklarda 'köy edebiyatı hareketinin şiirdeki temsilcilerinden biri " olarak geçer. Behçet Necatigil ise onu "Sanatını yetiştiği toprakların, aldığı eğitimin sorunları ekseninde geliştirmiş" bir edebiyatçı olarak tanımlar. 

Mehmet Başaran kimdir?

Şair ve yazar Mehmet Başaran 1926'da Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesindeki Ceylanköy'de doğdu. Kepirtepe Köy Enstitüsü'nü ve Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü'nü bitirdi. Türkçe öğretmenliği yaptı ve Türkiye Öğretmenler Sendikası'nın kuruluş çalışmalarına katıldı, 1979'da emekli oldu. 1950'li ve 1960'lı yıllarda güçlenen köy edebiyatı hareketinin şiirdeki en önde gelen temsilcilerinden birisidir. İlk şiiri Köy Enstitüleri Dergisi'nde yer alan Başaran'ın çok sayıda kitabı vardır. 1970 TRT Sanat Ödülleri Yarışması başarı ödülünü alan şair, 1979 Orhan Kemal Roman Armağanı'na layık görülmüştür.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Orhan Kemal

  ,

  TRT

  ,

  sanat

  ,

  Köy

  ,

  Şair

  ,

  emekli

  ,

  yazar

  ,

  kuruluş