Sait Maden ustanın dünyası

Sait Maden ustanın dünyası
Sait Maden ustanın dünyası

Sait Maden, bugüne kadar 8 bine yakın dergi ve kitap kapağı tasarlayarak belki de bu alanda rekor kırmış bir grafik tasarımcı.

İSTANBUL - Yapı Kredi Kültür Merkezi Sermet Çifter Salonu’ndaki ‘Bir Usta, Bir Dünya’ sergi dizisi şu sıralar, bugüne kadar tasarladığı sekiz binden fazla kitap ve dergi kapağıyla belki de bir dünya rekorunu elinde bulunduran Türkiye’nin efsane grafik tasarımcısı, aynı zamanda şair ve çevirmen Sait Maden’i ağırlıyor. Sanatçının çizim gereçleri, kapağını tasarladığı kitap, dergi ve afişlerden örnekler, kapak illüstrasyonlarının orijinalleri ve kaligrafi (harf tasarımı) örneklerinin yer aldığı ‘ Bir Usta, Bir Dünya: Sait Maden/ Tasarımcı, Sanatçı, Şair...’  sergisi, 24 Ocak’a kadar sürecek.
Sergi vesiylesiyle hazırlanan ve Yapı Kredi’den çıkan aynı adlı kitabın sunuş yazasında Sadık Karamustafa, Akademi’deki öğrencilik yıllarında üç idolünden biri olan Sait Maden’in tasarımcı duruşunu ele alıyor. Selahattin Özpalabıyıklar’ın ‘Kitapların İçini de Dolduran Adam’ yazısıyla Maden’in şair ve çevirmen yanına değindiği kitapta Sait Maden’in ‘Simgeler’ ve ‘Grafik Sanatının Dünü, Bugünü’ başlıklı yazılarıyla Ömer Durmaz’ın Maden’le yaptığı bir söyleşi yer alıyor.
Elli yıldan fazladır grafik tasarım, resim, şiir ve çeviri gibi farklı alanlarda benzersiz bir verim ve yetkinlikle üretmeye devam eden Sait Maden, daha 13 yaşında şiirler yazmaya başladı. 16’sında Fransızca ve Osmanlıca öğrenmeye başlayan, 18’inde Fransız şairlerinden çeviriler yapan, Baudelaire’den ‘Moesta et Errabunda’ çevirisiyle Varlık dergisinin bir yarışmasını kazanan Sait Maden, Lorca’yı anadilinden çevirebilmek için İspanyolca öğrendi. Baudelaire’in ‘Kötülük Çiçekleri’, Lorca’nın bütün şiirleri, Neruda, Aragon, Paz, Mayakovski, Eluard, Saint-John Perse’den seçme şiirler çeviren Maden, adsız şiirler, türküler, büyüler, destanların yer aldığı ‘insanoğlunun beş bin yıllık şiir serüveni’ni ortaya koyan ‘Bir Şiir Müzesi’ adlı inceleme-antolojiyi tam 40 yılda titizlikle hazırlamıştı. (Kültür Sanat)