Sakın iyi tanımadığınız biriyle gitmeyin!

Sakın iyi tanımadığınız biriyle gitmeyin!
Sakın iyi tanımadığınız biriyle gitmeyin!

'Bodrumda', Mayınlı Bölge filmi.

34. İstanbul Film Festivali beşinci güne girerken ortak beğeniler hafiften belirmeye başladı: 'While We're Young', 'Postacının Beyaz Geceleri' ve 'Victoria'... Önümüzdeki hafta yarışma filmlerinin gösterimleri başlayınca ortalık epey hareketlenecek. İşte günün mönüsü...
Haber: ELÇİN YAHŞİ / Arşivi

Bodrumda biri mi var?
Bodrumda / Im Keller / Mayınlı Bölge

Çok tartışılan Paradies üçlemesini de iki yıl önce İstanbul Film Festivali’nde izlediğimiz Ulrich Seidl’ın son ‘çalışması’ndan söz ederken film kelimesi yetersiz kalıyor. Zaten festival kataloğunda da ‘makale’ tanımı kullanılmış. Çitli, bahçeli bakımlı, muhtemelen site içinde yer alan evlerin bodrumları. İnsanlar bu bodrumlarda takıntılarını, tutkularını gerçeğe dönüştürüyor. Aryalar söyleyen de var, elektrikli tren kuran da, bir erkeği seks kölesi olarak kullanan da, kıçını kırbaçlatan da. Seks fantezilerini hayata geçirenler, hiçbir frene basmadan aşırı ırkçı tartışmalar yapanlar (tabii Türkler de nasibini alıyor), arkadaşlarıyla toplanıp bateri çalanlar, hepsi burada, bu hareketli albümde. Filmle ilgili bütün eleştirilerde kendi kızını 24 yıl boyunca evinin bodrumuna hapsedip kızından yedi çocuk yapan Avusturyalı Josef Fritzl’a gönderme var. Haneke’si, Seidl’ı, Michael’ın yönetmeni Markus Schleinzer’iyle bir bilim adamı serinkanlılığıyla bütün tabuları didik didik eden Avusturya sineması başlı başına bir araştırma konusu zaten. Bu ruh pornosunu kaçırmayın ama iyi tanımadığınız biriyle de gitmeyin derim.

(Bu arada, Markus Schleinzer’in senaryosunu yazdığı Casanova Variations yarın Beyoğlu sinemasında gösteriliyor.) Beyoğlu, 16:00

Eyüpman kötü çocuklara karşı
Prens / Prins / Yeni Bir Bakış

Prens, dijital içerik üreticisi Vice Media ile %100 Halal Productions ortak yapımı. Genç Hollanda sinemasının bir örneği, yönetmeni müzik videoları yönetiyormuş daha önce, bu da ilk filmi. Amsterdam’ın toplu konut mahallesinde geçen bir büyüme hikayesi, eğlenceli bir ergen fantezisi. Oyuncuların çoğu amatörmüş, film de uzun bir video klip gibi. Okulu kırıp festivale kaçmayı düşünen çok genç tanıdıklarınız varsa, gönül rahatlığıyla önerebilirsiniz. Hep beraber gidip, bir de zaferle çıkarlar filmden. (Yalnız pardon ama gerçek hayatta o Laura, o Eyüp’e bakmaz bile.)
Atlas, 16:00

Çocuklara ve büyüklere çizgi filmler
Yeni Alman Canlandırma Sineması

Programda Yeni Alman Canlandırma Sineması şeklinde geçen ve en uzunu 15 dakika olan, genelde 3 - 5 dakika uzunluğunda bir sürü çizgi film (animasyon, hatta canlandırma film diye de geçiyor). Kötü olmasına imkan var mı? İlk programda Alman canlandırmacıların son üç yıl içindeki çalışmaları, ikinci programda ise 3 - 9 yaşındaki çocuklar için yapılan çizgi filmler (canlandırma filmler).
Rexx 2, 13:30 ve 16:00

AYRICA...

Victoria
Festivalin beşinci gününe girerken, görünen o ki, şimdiye kadar izlenen filmlerden öne çıkanlar şöyle: ‘While We’re Young’, ‘Postacının Beyaz Geceleri’ ve ‘Victoria’. Sosyal medyadan “ruh dinlendirici” olduğunu öğrendiğimiz Postacı’nın yarın son bir gösterimi var, 140 dakikalık tek plandan oluşan “ama insana 90 dakika gibi gelen” aksiyon filmi ‘Victoria’nın ise cumartesi; aklınızda bulunsun. ‘While We’re Young’ da gidenin memnun ayrıldığı filmlerden ve ne şanslıyız ki 14 Nisan Salı Rexx’e 21:30’a ek seans kondu. Ayrıca, bugün İdil Biret: Bir Harika Çocuğun Portresi belgeseli için Pera Müzesi’ne ek seans kondu. 17.00’de (16:00 değil, dikkat) ve 19:00’daki iki gösterime İdil Biret de katılacak.
Bir de yine bugün Akbank Sanat’ta yönetmen Reha Erdem ‘Kosmos’ filminin gösteriminin ardından sinema dersi verecek.. Film gösterimi 14:00-16:00 arası, 16:30-18:30 arası da ders var. Yer kuponları Akbank Sanat’tan alınıyor.