'Sakin şehir' Seferihisar'da rock sesleri!

'Sakin şehir' Seferihisar'da rock sesleri!
'Sakin şehir' Seferihisar'da rock sesleri!
Seferihisar, 6-9 Ağustos tarihleri arasında ilk kez gerçekleşecek Alive Open Air Festival'e ev sahipliği yapacak. Dört gün sürecek festivalde MFÖ, Moğollar, Anathema, Kesmeşeker, Brooklyn Funk Essentials, BaBa ZuLa, Anima, Mavisakal ve Mor ve Ötesi gibi birçok önemli grup sahne alıyor. Festivalin organizasyonundan sorumlu Nomad Entertainment Genel Müdürü Deniz Kahya'yla Alive Open Air'i konuştuk.
Haber: MUHSİN TOPYILDIZ - mahfuznecip@gmail.com / Arşivi

Yazın gelişi ile birlikte festivallerin sayısı artıyor. ‘Sakin şehir’ Seferihisar, 6-9 Ağustos tarihleri arasında Seferihisar Belediyesi’nin katkıları ve Nomad Entertainment organizasyonuyla düzenlenecek Alive Open Air Festival’e ev sahibi oluyor. Festivalin starları Anathema, Brooklyn Funk Essentials, mor ve ötesi ve MFÖ. Bunun yanı sıra festivale katılanlar yıllar sonra ilk kez orjinal kadrosuyla Anima’yı ve uzun yılların ardından tekrar bir araya gelen Mavisakal’ı sahnede izleyebilecekler. Festivalin organizasyonundan sorumlu Nomad Entertainment Genel Müdürü Deniz Kahya ile Alive Open Air Festival’i konuştuk.

Nasıl ortaya çıktı Alive Open Air?
Festival organize etmeyi seven bir ekibin sevdiği işi yapma isteği ve Seferihisar’ı görmesi üzerine çıktı, diyebiliriz. Genel olarak ta 90’larda konserler organize etmekle, festival anlamındaysa BarışaRock ile başlayıp Zeytinli ve Foça Rock Tatili ile devam eden bir deneyimimiz, bunlardan gelen bir tecrübe ve ilişki birikimimiz var. Cittaslow sıfatını taşıyan Seferihisar’ı ve bugün Alive Open Air’ın yapılacağı alanı gördüğümüzde, “Tamam” dedik, “Burada devam edebiliriz”. Biz Türkiye ’de kalıcı, iyi müzik sunan, insanların gönül rahatlığıyla bir arada eğlenebileceği ve birkaç gün geçireceği, uygun fiyatlı, dolayısıyla bu topraklarda yaşayan insanların çoğuna hitap eden festivallerin yapılması ve artması gerektiğine inanıyoruz. Hayallerimizdeki festivalin çok canlı ve hareketli olduğu da düşünülürse buna verilebilecek en iyi ismin “Alive” olduğuna karar verdik. Hemen organizasyona başladık. Gözümüzün önüne gelen sahne şuydu: Festival alanının hemen yanındaki plajdan pırıl pırıl denize giriyorsunuz, suyun altında kulağınıza sesler geliyor, sonra kafanızı çıkardığınızda tam karşınızda Anathema! Ya da MFÖ tutturmuş Ali Desidero’yu, son hız gidiyor; Brooklyn Funk Essentials, İstanbul Twilight’ı çalıyor. Bunu gerçek kılmak istedik. Şu anda her şey yolunda gidiyor ve umarız öyle de devam edecek.

Dört gün sürecek festivalde çok önemli isimleri izleme şansı bulacağız. Line Up nasıl oluşturuldu?
İnsanlara sıkı ve iyi müzik sunmak istedik, ona göre bir line up oluşturmaya çalıştık. İnanın, isimleri çok uzun süre değerlendirdik, tartıştık. Bu tartışmalarda da fark ettiğimiz şu oldu: Sahne alacak isimleri bilet satmasına göre değil, kendi dinlemeyeceğimiz müzikleri insanlara dinletmeme eğilimimize göre seçtiğimiz. Sağ olsunlar, teklif götürdüğümüz hiçbir grup bizi kırmadı, hepsi de Alive Open Air’ın bir parçası olmak istedi. Bu samimi havayı sahne alacak müzisyenlerin festivale dair paylaşımlarında da görüyoruz, onlar da bu festivali çok samimi ifadelerle kendi takipçilerine duyuruyorlar. Yine, Türkiye’de geçmişte önemli yer kaplamış grupların bu festival için bazıları açısından tek konserlik olacak şekilde bir araya gelmeleri bizi çok mutlu etti. Orijinal kadrosuyla Anima’nın, Metalium’un, efsane kadrosuyla Mavisakal’ın… Ayrıca line up’tan da görüleceği gibi geniş bir tür zenginliği ile buluşacak izleyenler. Her güne özel olarak Naim Dilmener’in, Murat Meriç’in, Çağlan Tekil’in ve Akif Burak Atlar’ın DJ performansları olacak. Ek olarak, UniAlive sahnesini üniversite kulüplerinin kendi tercihlerine bıraktık; bu sahneye biz “alternatif” gibi bir isim vermedik, burası da çok değerli müzisyenlerin, parlak bir gelecek vaat eden sanatçıların çıkacağı bir sahne. Kısacası, line up’ı samimiyetle ve hep beraber oluşturduk.

Sizlerin Alive Open Air Festival’den beklentisi nedir?
Öncelikle, insanların çok güzel bir doğaya ve denize sahip bir yerde, sıkı müzik eşliğinde, güzel bir dört gün geçirmesi. Müzik dışında, yeme içme servisinden oyunlara kadar, dolu dolu bir dört günün katılan herkes için hayatında güzel bir deneyim olarak akıllarına kazınmasını hedefliyoruz. Bu, doğaya saygılı bir şekilde bir arada yaşama kültürünün gelişmesinde de ufak da olsa bir adım olacaktır, umarız. Ne de olsa Alive Open Air’da insan hayatının olumlu yönlerini öne çıkaran, dört günlük bir festival kasabası kuruluyor ve buranın güzel olması için sadece organizasyon ekibinin çabaları yetmez, katılımcıların da bir arada yaşamanın asgari koşullarını yaratmaları ve bunun sürmesi için çaba sarf etmeleri gerekiyor. Sonraki hedefimiz de devamlılık. Biz Alive Open Air’ı “More Alive” Open Air’lar da olsun diye başlattık. Bu topraklarda kalıcı ve sürekliliği olan bir festival kültürüne ihtiyaç var bizce. Biz bunun ikincisini, üçüncüsünü, onuncusunu yapmayı hedefliyoruz. Elbette bunu insanların katılımı ve desteği belirleyecek.

Katılımcıları ne tür sürprizler bekliyor?
Böyle bir dört gün yeterince sürpriz değil mi?! Tamam, bizce de değil, ama sürpriz, adı üstünde, önceden söylenmemesiyle anlam kazanan bir şeydir. Alive Open Air’ı tam bir şenlik havasına çevirmek için küçük oyunlar da hazırlıyoruz. Bunların bazısını duyurduk ve açıkçası bunları oynamak için bizim ekipten de bayağı hevesli kişiler var. Diğer sürprizlerimizi de, izin verin, gelenler gelmeyenlere anlatsın!

Dört gün sürecek festivalde sahne alan isimler şöyle:

6 Ağustos Perşembe
Anathema
Metalium
Pitch Black Process
Murder King
Nemrud
Soul Sacrifice
Kanca

7 Ağustos Cuma
Brooklyn Funk Essentials
BaBa ZuLa
Peyk
Entu
Reşat Öden
Mızıkçı Melodiler
Burcu Tatlıses

8 Ağustos Cumartesi
mor ve ötesi
Cem Adrian
Anima
Kesmeşeker
Yüzyüzeyken Konuşuruz
Adamlar
Barış Demirel

9 Ağustos Pazar

MFÖ
MaviSakal
Moğollar
She Past Away
Kül
Ehl-i Keyf
Nilüfer Açıkalın

DJ’ler
Çağlan Tekil
Murat Meriç
Naim Dilmener
Akif Burak Atlar