Sakinliğin sesini duyuyor musunuz?

Sakinliğin sesini duyuyor musunuz?
Sakinliğin sesini duyuyor musunuz?
Resimlerinde "Renklerle duygu tonları ararken şiirselliği yakalamak" istediğini belirten Canan Atalay, Atlas Sanat Galerisi'nde açtığı 'Yeni Görünüler II' sergisinde doğa görünümlerinin hissettirdiği sakinliğe ve sessizliğe dikkat çekiyor.

Yeşilin en yeşili, mavinin en derini, morun sofistike sakinliği... Resimlerinde “Renklerle duygu tonları ararken şiirselliği yakalamak” istediğini belirten ressam Canan Atalay, Ankara Atlas Sanat Galerisi’nde açtığı ‘Yeni Görünüler II’ sergisinde doğa görünümlerinin hissettirdiği sakinliğe ve sessizliğe dikkat çekiyor. 
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde görev yapan ve “Çanakkale’nin doğasıyla bütünleşme, yeşil ve maviyle de bütünleşme bir bakıma. Çanakkale’deyseniz siz ve doğa bir aradasınızdır. Çoğu kez de hüzünle izlediğim, hepimiz için ortak değerleri taşıyan bu coğrafyada yaşanmışlıklar benim çalışmalarıma da yansıyor” diyen Atalay’ın resimlerinde sürekli yolculukla geçen günlerinin izlerini görmek mümkün. Zira mekânlar arasında tekrarlanan sarmallar, yatay planlar, gidilen ve gelinen mesafe arasındaki geçişler, uzaklıklar bir resimden diğerine uzanıyor. Yük taşıyan bir geminin yarısı diğer resimde yor alırken başka bir resimdeki laleye bağlanıyor...

Canan Atalay’ın ‘Yeni Görünüler II’ başlıklı sergisi 23 Ocak’a kadar Ankara Atlas Sanat Galerisi’nde. Tel: 0312 468 59 04, www.atlassanat.com


Doğayla ve tarihle yüzleşen resimler


Canan Atalay hakkında...
1967 yılında doğan Canan Atalay, 1989’da Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde lisans eğitimini birincilikle bitirdi. Aynı üniversitede 1992’de yüksek lisans, 2000’de sanatta yeterlik eğitimini tamamladı. 1995’de İngiltere ’de UWIC Sanat ve Tasarım Fakültesi Seramik Bölümü’nde MA, 2003’de aynı bölümde MPhil derecelerini aldı. 2004’de doçent, 2011 yılında profesör ünvanı alan Atalay, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Resim Bölüm Başkanı olarak görev yapmakta. Çeşitli müze ve koleksiyonlarda yapıtları bulunan Atalay, ikisi yurtdışında olmak üzere 20 kişisel sergi açtı. Hacettepe Üniversitesi Öğrenci Bilim Teşvik Ödülü, 1990 İhsan Doğramacı Üstün Başarı Ödülü, 1991 DYO Resim Yarışması mansiyon, 1991 Ahi Evran Resim Yarışması ikincilik, 1993 Mevlana Resim Yarışması üçüncülük ve 2008 yılında Sanat Kurumu tarafından resim dalında Övgüye Değer Sanatçı ödülüne layık görülen sanatçının yazılarını topladığı “Sanat ve Bellek”, “Resim ve Seramik Üzerine Diyaloglar” adlı iki kitabı bulunuyor.