Şakir Eczacıbaşı'na veda

Şakir Eczacıbaşı'na veda
Şakir Eczacıbaşı'na veda

Teşvikiye Camii?nin avlusunu Şakir Eczacıbaşı?nın dostlarından oluşan büyük kalabalık doldurdu. Cenazeye katılanlar arasında Şakir Eczacıbaşı?nın hayranı olduğu sinema oyuncularından Türkan Şoray da vardı. fotoğraf: Hasan Örnekoğlu / DHa

Şakir Eczacıbaşı'nın Teşvikiye Camii'ndeki cenazesi için Yaşar Kemal, Türkan Şoray gibi sanatçılar, Ömer Koç, Suzan Sabancı Dinçer gibi iş dünyasından isimlerin de arasında olduğu büyük bir kalabalık toplandı

İSTANBUL - Teşvikiye Camii’nin avlusunda dün, Türkiye’nin sanat, medya ve iş dünyasının önde gelen isimleri bir araya geldi ve Şakir Eczacıbaşı’nı son yolculuğuna uğurladı. İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Eczacıbaşı için İKSV’den çalışma arkadaşları tam kadro oradaydı. Daha sonra sanatçı dostları da gelmeye başladılar.
Teşvikiye Camii’nde bu kalabalık cenaze için her tür hazırlığın yapıldığı gözlemlendi. Gelenlerin düzenli bir şekilde ilerleyip aileye taziyelerini bildireceği üstü kapalı alan, görevliler, taziye defterleri hazırlanmıştı. Şakir Eczacıbaşı’nın naaşı ise Türk bayrağına sarılıydı. Taziyeleri Şakir Eczacıbaşı’nın eşi Sebla Eczacıbaşı ile Bülent, Oya ve Faruk Eczacıbaşı’nın da aralarında bulunduğu aile üyeleri kabul etti.
Pek çok televizyonun canlı yayınla takip ettiği, çok sayıda gazetecive fotoğrafçının görev yaptığı cenazeye Yaşar Kemal, Türkan Şoray, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Rutkay Aziz, Haldun Dormen, Ali Poyrazoğlu, Levent Çalıkoğlu CHP İl Başkanı Gürsel Tekin, Kerem Görsev, Doğan Hızlan, Nuri Çolakoğlu, Talat Halman, Kadir İnanır, Yekta Kara, iş dünyasından Ömer Koç, Ahmet Kocabıyık, Suzan Sabancı Dinçer, Yıldırım Demirören, medyadan Hıncal Uluç, Hasan Cemal, Taha Akyol gibi isimler katıldı. Bakan Ertuğrul Günay, Şakir Eczacıbaşı’nın yerinin doldurulamayacağını söyledi. Ertuğrul Günay, “Şakir Eczacıbaşı’nı hatıralarda yaşatacağız. Onun yerini doldurmak imkânsız. Onun sayesinde kültür sanata olan ilgi arttı. Çok önemli çalışmalara imza atmıştı. Onun çalışmalarını biz devam ettireceğiz” dedi. Şakir Eczacıbaşı’nın Türk Bayrağı’na sarılı cenazesi, Teşvikiye Camii’nde öğleyin kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda defnedildi. (Kültür Sanat)


    ETİKETLER:

    Kadir Topbaş