Salon'da kaçırılmayacak 10 konser

Salon'da kaçırılmayacak 10 konser
Salon'da kaçırılmayacak 10 konser
Nitelikli müziğin İstanbul'daki belli başlı adreslerinden Salon İKSV, yeni sezona David Letterman şovundaki performansları dillere destan kariyerinin zirvesindeki Future Island konseriyle başlıyor. Salon'un program direktörü Bengi Ünsal, Radikal okurları için sezonun ilk yarısında kaçırılmayacak 11 konser ve 1 etkinlik seçti, gerekçelerini de sıraladı.

1. Future Islands,10 Ekim Cuma 22.00, ayakta 45 TL, öğrenci 25 TL

2006 yılında Gerrit Welmers, William Cashion ve Samual T. Herring tarafından Baltimore’da kurulan Future Islands’ın Wave Like Home adını taşıyan ilk albümleri 2008’de dinleyicilerle buluştu. Daha sonra sırasıyla 2010’da In Evening Air ve 2011’de On The Water albümleri piyasada yerlerini aldı. Bu yılın başında 4AD plak şirketiyle anlaşıp yayımladıkları son albümleri Singles ise müzik eleştirmenleri tarafından grubun en iyi işi olarak nitelendiriliyor. “Late Show with David Letterman” programındaki performansları büyük beğeni toplayan Future Islands, YouTube’da rekor sayıda izleyiciye ulaştı. Grubun vokalisti Herring’in dikkat çekici sesiyle öne çıkan Future Islands’ı farklı yapan ise geleneksele bağlı kalmaya çalışarak, önce arkadaş sonra hayran kazanmaya çalışmaları. Ekip, özellikle müziklerini kimsenin bilmediği, gitmediği yerlere götürmeyi amaç ediniyor.
Bengi Ünsal’ın notu: “Yılın tartışmasız en iyi canlı performanslarından biri. David Letterman ve Jools Holland performanslarıyla festivallerde izleyemeyenlerin dahi favorisi. Son dakikasına dek inanılmaz enerjik ve akıllardan silinmeyecek bir performans veriyorlar. Kariyerlerinin en tepe noktasında, Salon kadar intim bir yerde izleyeceğimiz için çok şanslıyız.”

2. Suuns, 11 Ekim Cumartesi 22.30, ayakta 35 TL, öğrenci 25 TL


2010’da ilk albümleri Zeroes QC’nin ardından NME ve Pitchfork tarafından 2011’in en iyi grupları arasında gösterilen Suuns, müziğinde progresif rock ile krautrock’ın gösterişli bir şekilde bileştiriyor. Montrealli ekip, 2013’te yayımlanan son albümleri Images Du Fur ile geçtiğimiz yıl Kanada’nın en prestijli müzik ödüllerinden Polaris Müzik Ödülü’ne de aday gösterildi. Büyük işler yaratmak için minimalist teknikler kullanmayı tercih ettiklerini belirten Suuns, daha detaylı çalışabilmek adına kendi müziklerine uzaktan ve geniş bir açıyla bakmaya çalıştıklarını ifade ediyor. Suuns konseri öncesi ve sonrasında Kıyı Müzik’in hazırladığı özel liste dinleyicilerle buluşacak.
Bengi Ünsal’ın notu: “Kanada’dan hep iyi müzik çıkıyor ve buralara gelmeleri de kolay olmuyor. 2013 çıkışlı Polaris adaylığı olan albümlerinin son konserleri bunlar. Krautrock severlerin kaçırmaması tavsiye edilir.”

3. The Boxer Rebellion - öncesinde: Sapan, 5 Kasım Çarşamba 20.45, ayakta 35 TL, öğrenci 25 TL


2001’de Londra’da kurulan alternatif rock grubu The Boxer Rebellion, 2003 yılında yayımladıkları Watermelon adlı single ile brit-rock’ın gelecek vaat eden grupları arasına girdiler. İlk albümleri Exits’in (2005) ardından sırasıyla Union (2009), The Cold Still (2011) ve Promises (2013) albümlerini yayımlayan The Boxer Rebellion, saf brit-rock’ı tertemiz gitar sound’larıyla birleştiriyor. Şarkıları aynı zamanda çok sayıda dizi, film, TV reklamı ve video oyununda kullanılan İngiliz grup, Salon sahnesinde olcak. The Boxer Rebellion’ın hemen öncesinde sahnede, 2012’de “Miller Music Factory” yarışmasında birincilik, 2013’te “Be The Band” yarışmasında ikincilik kazanan Sapan olacak. The Boxer Rebellion ve öncesinde Sapan, 5 Kasım Çarşamba akşamı 20.45’te Salon’da.
Bengi Ünsal’ın notu: “Aslında 4 albümlük ve neredeyse 14 yıllık bir grup. Hak ettikleri ilgiyi çekmeleri ise sayısız diziye yaptıkları müzik ve bir David Letterman canlı performansı sonrası geliyor. Sadece Diamonds şarkısını canlı dinlemek için bile kaçırılmaması gereken bir konser.”

4. Colin Stetson, 14 Kasım Cuma 21.30, oturmalı 35 TL, ayakta 30 TL, öğrenci 25 TL

ABD’li saksofon ve üflemeli çalgılar virtüözü Colin Stetson, Transmission ve People’s Bizarre grupları sayesinde uzunca bir süre caz-rock sınırları arasında dolaştı. Tom Waits, Arcade Fire, Feist, Bon Iver, My Brightest Diamond, David Byrne, Sinéad O’Connor, LCD Soundsystem, The National ve Godspeed You! ve Black Emperor gibi isimlerle birlikte albümler kaydederek turnelere çıkan Colin Stetson, ilk solo albümü New History Warfare Vol.1’i 2008’de yayımladı. Ardından 2011’de Vol. 2: Judges ve 2013’te Vol. 3: To See More Light’ı piyasaya süren Stetson’ın bu iki albümü de eleştirmenlerden tam not alarak Polaris Müzik Ödülleri’ne aday oldu. Colin Stetson, “eklektik sound”uyla, 14 Kasım Cuma akşamı 21.30’da Salon dinleyicilerine etkili bir performans sunacak.
Bengi Ünsal’ın notu: “Bence kaçmaz çünkü eşi benzeri yok ve yeni cazın en heyecan veren ve yükselen isimlerinden. Birinci elden caz-rock dersi! Tom Waits, Arcade Fire, Feist, Bon Iver, David Byrne, Sinéad O’Connor, The National ve Godspeed You! Black Emperor gibi isimlerle birlikte albümler kaydeden, turnelere çıkan ve saksafonla harikalar yaratan bir isim.”

5. Balmorhea - öncesinde: Tom Adams, 19 Kasım Çarşamba ve 20 Kasım Perşembe 20.45, ayakta 35 TL, öğrenci 25 TL

Teksaslı enstrümantal ve deneysel müzik grubu olan Balmorhea, 2006’da Rob Lowe ve Michael Muller tarafından kuruldu. Bugüne dek beş albüm yayımlayan ikili, en son 2012’de piyasaya sürdükleri Stranger albümüyle hayranlarıyla buluştu. ABD ve Avrupa’yı defalarca turlayan Balmorhea; Fleet Foxes, Mono, Tortoise, Bear in Heaven, Sharon Van Etten, Damien Jurado ve Here We Go Magic gibi isimlerle de aynı sahneyi paylaştı. Caz, folk ve klasik müzikten ilham alan post-rock şarkılarıyla Salon’u hareketlendirecek olan grup öncesinde ise İngiliz “multi-enstrümantalist”, yapımcı, şarkı yazarı Tom Adams dinleyicilerle buluşacak. Yakın zamanda The Knife That Killed Me filminin müziklerini de hazırlayan Adams, yeni EP’si In The Constant Noise ile sonbaharda dinleyicilerle buluşacak. Balmorhea ve öncesinde Tom Adams, 19 Kasım Çarşamba ve 20 Kasım Perşembe olmak üzere iki gece üst üste 20.45’te Salon’da hayranlarıyla buluşacaklar.
Bengi Ünsal’ın notu: “Hatırı sayılır bir kitleleri var İstanbul’da. Daha evvel geldiler Salon’a aslında ve izleyemeyen çok kişi oldu. Bu yüzden bu kez 2 gece sahne alacaklar. Öncesinde de yeni bir yetenek, Tom Adams sahne alacak. Bir taşla iki kuş gecesi.”

6. Submotion Orchestra, 28 Kasım Cuma ve 29 Kasım Cumartesi 22.00, ayakta 35 TL, öğrenci 25 TL

İngiliz elektronik caz ve soul grubu Submotion Orchestra, 2009’da Leeds’te kuruldu. Yine aynı yıl ilk EP’lerini yayımlayan grup, Latitude ve Bestival gibi İngiltere’nin büyük festivallerinde sahneye çıktı. 2011’deki ilk albümleri Finest Hour’ın ardından, 2012’de ikinci albümleri Fragments’ı yayımlayan Submotion Orchestra, Temmuz 2014’te ise Time Will Wait adlı yepyeni single’larıyla dinleyicilerle buluştu. İstanbul’a yedi kişilik kadrosuyla gelecek olan Submotion Orchestra, 28 Kasım Cuma ve 29 Kasım Cumartesi gecesi 22.00’de Salon’un konuğu olacak.
Bengi Ünsal’ın notu: “Sahnede 7 kişilik bir soul, caz, elektronika bombası. Gilles Peterson, Trevor Nelson ve Jo Whiley gibi ünlü DJlerin favorilerinden olan grubun, sezonun en eğlenceli konserlerinden birini vereceğine şüphem yok.”

7. Gogo Penguin, 5 Aralık Cuma 21.30, oturmalı 35 TL, ayakta 30 TL, öğrenci 25 TL

İngiliz piyano-caz üçlüsü GoGo Penguin, Fanfares adlı ilk albümünü 2012’de yayımladıktan sonra eleştirmenlerden tam not aldı. Aphex Twin, Brian Eno, Debussy, Massive Attack ve EST gibi isimlerden etkilendiğini belirten grup, günümüz İngiltere caz sahnesinin yükselen grupları arasında gösteriliyor. Melodik ve armonik cazın en güncel temsilcilerinden GoGo Penguin 2014’te yayımlanan v2.0 albümleri için düzenlenen turne kapsamında, 5 Aralık Cuma günü 21.30’da Salon’da hayranlarıyla buluşacak.
Bengi Ünsal’ın notu: “Devamlı olarak tekrar getirmemiz için istek alan bir grup Gogo Penguin. Bence yeni cazın en iyi örneklerinden. Nitekim son albümleri ile İngiltere Müzik endüstrisinin en prestijli ödülü Mercury’e de aday gösterildiler geçen ay. Kusursuz.”

8. Kiasmos - öncesinde: Ah! Kosmos, 6 Aralık Cumartesi 21.45, ayakta 35 TL, öğrenci 25 TL

Ólafur Arnalds ve Janus Rasmussen’in elektronik müzik projesi olarak ortaya çıkan Kiasmos, Arnalds ve Rasmussen’in, minimalist müziğe olan ortak tutkularını keşfetmesiyle kuruldu. Rival Consoles ile birlikte 65/Milo adlı bir EP yayımlayan grubun adını taşıyan ilk albümleri EP ile aynı senede, Ekim 2014’te hayranlarıyla buluştu. Kiasmos’un öncesinde ise sahnede Ah! Kosmos boy gösterecek. Başak Günak’ın elektronik sesin bedenler ve duvarlar arasındaki yansımasını ele aldığı projesi olan Ah! Kosmos, Tokyo’da gerçekleştirilen Red Bull Music Academy’nin katılımcıları arasında yer almıştı.
Ólafur Arnalds ve Janus Rasmussen’in projesi Kiasmos ve öncesinde Ah! Kosmos, 6 Aralık Cumartesi akşamı 21.45’te Salon’da olacak.
Bengi Ünsal’ın notu: “Salon konserleri sayesinde Türkiye’de hayran kitlesini geliştiren Olafur Arnalds’ın hadi biraz da dans edelim projesi. Sofistike ve eğlenceli elektronika gecesi. Öncesinde de en sevdiğim yerli gruplardan Ah! Kosmos sahne alacak.”

9. East India Youth - öncesinde: Kaan Bulak, 13 Aralık Cumartesi 21.45, ayakta 35 TL, öğrenci 25 TL

İngiliz William Doyle’un solo elektronik müzik projesi olan East India Youth, 2014’te yayımlanan ve müzik eleştirmenlerinden büyük övgü toplayan ilk albümü Total Strife Forever ile tanındı. Albüm The Guardian gazetesi tarafından da yılın en iyi albümlerinden biri olarak gösterildi. Pop, krautrock ve ambient öğelerini elektronik müzikle buluşturan Doyle, İngiltere’nin son dönemdeki en büyük yetenekleri arasında sayılıyor. East India Youth öncesinde sahnede olacak Kaan Bulak ise Berlin’de yaşayan ve caz ile elektronik müziği harmanlayan İstanbullu bir besteci. Klasik piyano eğitimi gördükten sonra gitarla kendi bestelerine ve doğaçlamalara yönelen Bulak, Suit adlı ilk single’ını web sitesi üzerinden paylaşmasının ardından bu yaz Sofar Sounds festivalinde sahneye çıktı.
East India Youth ve öncesinde Kaan Bulak, 13 Aralık Cumartesi akşamı 21.45’te Salon dinleyicilerine etkileyici bir performans sunacak.
Bengi Ünsal’in notu: “Çok yeni bir isim. Aslında getirsek mi getirmesek mi çok düşündük ama hızlı bir şekilde büyüdüğünden ya şimdi ya hiçbir zaman diyerek girdik o riske. Doğru kararmış. Geçen ay Mercury’e aday gösterilen sınırlı isimlerden biri. Ambient, synthpop ve elektronik müzik sevenler için.”

10. Owen Pallett - Öncesinde: The Away Days, 19 Aralık Cuma 21.00, ayakta 35 TL, öğrenci 25 TL

Kanadalı müzisyen ve besteci Owen Pallett, He Poos Clouds albümüyle 2006 Polaris Müzik Ödülü’nü kazandıktan sonra 2010’da yayımladığı Heartland albümü ile eleştirmenler tarafından övgüyle karşılandı. Arcade Fire’ın Neon Bible ve Grizzly Bear’in Yellow House albümlerinin orkestral düzenlemelerini üstlenmesiyle de tanınan Pallett, vokalde ve gitarda Brian Eno’nun katkıda bulunduğu son albümü In Conflict’i ise Mayıs ayında piyasaya sürdü. Şaşırtıcı bir çokseslilikle gerçekleştirdiği performansları ile dinleyenleri derinden etkilemeyi başaran Owen Pallett, klasik müzikten synth-pop’a, elektronik müzikten fütürizme pek çok akımdan beslendiği şarkılarıyla Salon’da olacak. Öncesinde performans sergileyecek grup The Away Days ise 2013 yılındaki Babylon Newcomers Festival’iyle ilk defa dikkatleri üzerine çekti. Paul Banks, Belle & Sebastian, Massive Attack, Portishead gibi gruplarla birlikte aynı sahneyi paylaşan The Away Days, SXSW ve The Great Escape festivallerinde de boy gösterdi. Grup, 2012’deki ilk EP’leri How Did It All Start’ın eleştirmenlerden tam not almasının ardından ilk albümün hazırlıklarını sürdürüyor. Owen Pallett ve öncesinde The Away Days, 19 Aralık Cuma akşamı 21.00’de Salon’da hayranlarıyla buluşacak.
Bengi Ünsal’ın notu: “Polaris Müzik ödüllü, Kanadalı orkestral düzenleme ustası. (Arcade Fire- neon Bible’ınkiler ona ait mesela) Yeni albümünde BrianEno’nun da desteğini almış tam bir sanatçı. Canlı performansı çok sesli ve kanımca büyüleyici.”

11. Taksim Trio, 11 Aralık Perşembe ve 12 Aralık Cuma 21.30, oturmalı 45 TL, ayakta 35 TL, öğrenci 25 TL

Enstrümanlarına tutkun Hüsnü Şenlendirici, İsmail Tunçbilek ve Aytaç Doğan’ı bir araya getiren proje Taksim Trio’nun ilk albümü 2007’de yayımladı. Yine aynı yıl dünya müziğinin en önemli fuarı WOMEX’te dakikalarca ayakta alkışlanan üçlü, ertesi yıl Londra Caz Festivali kapsamında Queen Elizabeth Hall sahnesine çıkarak uluslararası hayran kitlesini iyice genişletti. Uzun zamandır beklenen ikinci albümleri geçen yıl dinleyicilerle buluşan Taksim Trio, albümde özgün bestelerin yanı sıra Orhan Gencebay, Zülfü Livaneli ve Şükrü Tunar’ın parçalarına da yer verdi.
Klarnet, bağlama ve kanunun sıradışı birlikteliği ve müzikal zenginlikleriyle dünya müziğinde son yılların en dikkat çekici grupları arasında gösterilen Taksim Trio, 11 Aralık Perşembe ve 12 Aralık Cuma olmak üzere iki gece üst üste 21.30’da Salon takipçilerine unutulmaz anlar yaşatacak.
Bengi Ünsal’ın notu: “Womex Dünya müzik fuarındaki performansları, müzik profesyonelleri tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı. Benim şahsen en özel bulduğum ve hafızamdan hiç silinmeyecek bir performanstır. 3 usta müzisyenin her anlamda sınırlarını aştıkları bir proje.”

+1 Etkinlik (tiyatro)
Oyun Salonu: Aalst, 20 Ekim Pazartesi ve 21 Ekim Salı 20.30, tam 30 TL, öğrenci 20 TL
 

Oyun Salonu sezona bir dünya prömiyeriyle başlıyor, sezonun ilk oyunu Aalst 20 ve 21 Ekim tarihlerinde izleyecilerle buluşacak. Türkiye ve Polonya arasındaki diplomatik ilişkilerin 600. yılı kapsamında sahnelenen tiyatro Aalst gerçek bir hikâyeye dayanan bir psikolojik gerilim. Belçika’da iki çocuğunu öldüren çifti bu suça iten nedenlerini araştıran oyun bir adli bir soruşturma üzerine temelleniyor. Aalst, 20- 21 Ekim tarihlerinde Oyun salonu kapsamında Salon’da izleyicilerle buluşacak.
Bengi Ünsal’ın notu: “Türkiye-Polonya ortak yapımı. Bir dünya prömiyeri. Tiyatro seyircileri için tekrarı yok ve dolayısıyla asla kaçırılmamalı.”