Salon'da kaçırırsanız üzüleceğiniz 10+1 konser!

Salon'da kaçırırsanız üzüleceğiniz 10+1 konser!
Salon'da kaçırırsanız üzüleceğiniz 10+1 konser!
İstanbul'un nitelikli etkinlik mekanı Salon İKSV, yeni sezonu 3 Ekim Cumartesi gecesi İzlanda'nın en iyi kadın vokallerinden Soley konseriyle başlıyor. Salon'un müzik direktörü Bengi Ünsal, "Hepsi benim evladım" dese de Radikal'in ısrarlarından kurtulamadı ve 'kaçırırsanız üzüleceğiniz' 10+1 konseri seçti, gerekçelerini sıraladı.

1. East India Youth - 9 Ekim Cuma

Geçen yıl Salon sahnesine çıktığında henüz prestijli Mercury ödüllerine aday olmuş ama çok bilinmeyen bir isimdi. Yine de sahne performansı beklentilerimin çok üzerinde ve yılın unutulmazları arasındaydı. Şimdi çok daha tanınır, çok daha olgun ve kesinlikle çok daha iyi. Ambient, synthpop ve elektronik müzik sevenler için biçilmiş kaftan.

2. Sons of Kemet - 14 Ekim Çarşamba

2015 yılın en iyi caz albümlerinden birini yaptılar. Salon sahnesinde tanıyıp büyüdüklerine şahitlik ettiğimiz Snarky Puppy, Gogo Penguin ve Melt Yourself Down gibi isimlerin devamı, bu yılın kaçmayacak yükselen caz yıldızı konseri.

3. Neneh Cherry with Rocket Numbernine - 30 Ekim Cuma

Müzik dünyasının efsanevi kadınlarından. İlk albümünü yayınlamasının üzerinden tam 27 sene geçmiş olmasına rağmen, geçtiğimiz yıl çıkarttığı albüm ile henüz o dönem doğmamış gençleri dahi yakalayabilmeyi becermiş çok güncel bir sanatçı. Sahne performansı tek kelime ile muazzam. Dans etmeye hazır olun.

4. Rhye - 3 Kasım Salı

2000'li yılların sonunda Berlin’de küçük bir klüpte denk geldiğimden beri takip ettiğim Milosh’un grubu Rhye ve kendisinin yaptığı albümler son yıllarımın soundtrackini oluşturuyor diyebilirim. Bu senenin Salon programında en beklenen isimlerinden biri. Yıllardır uğraşıyoruz ve ancak denk getirebildik. Bu kapasite bir mekanda bu kadar yakından izlemek ileride nasip olmayabilir.

5. Colin Stetson & Sarah Neufeld – 5 Kasım Perşembe

Tom Waits, Feist, Bon Iver, David Byrne, The National ve Godspeed You! Black Emperor gibi isimlerle birlikte albümler kaydeden, turnelere çıkan ve saksafonla harikalar yaratan Colin Stetson geçen yıl Salon’da verdiği konserle oldukça eşsiz bir deneyim yaşatmıştı seyirciye. Bu kez yanına Arcade Fire turnelerinden kemancı arkadaşı Sarah Neufeld’i de alıyor. Hipnotik ve unutulmaz olacağına eminim.

6. Zola Jesus – 6 Kasım Cuma

Sahneyi dolduran,büyüleyici karakterlerden. Rus asıllı, opera eğitimli, elektronik ritimleri kimi zaman karanlık melodilerle birleştiren bir isim. Kendini müzikte kaybetme gecesi.

7. Dawn of Midi – 12 Kasım Perşembe

Çok yeni ve yakında adlarını çok daha sık duyacağımız bir grup. Olafur Arnalds, Nils Frahm, A Winged Victory for the Sullen’ın da yer aldığı, hayran olduğum müzik şirketi Erased Tapes ailesinden, doğaçlamaları ile ünlü grup. Dünya müziği tınılarını son derece başarılı bir şekilde elektronik müzikle birleştiriyorlar.

8. Unknown Mortal Orchestra – 16 Kasım Pazartesi

Yaptıkları şarkılar marş gibi dillerden düşmüyor. Sahnede ise kusursuz çalıyorlar. Enerjileri müthiş. Büyük arenalara terfi etmelerinden once son durak Salon’da bu grubu yakalamak bir şans.

9. Thundercat – 8 Aralık Salı

Erykah Badu, Kendrick Lamar, Flying Lotus gibi isimlerle çalışmış prodüktör. Son yılın hip isimlerinden. Unutulmayacak bir soul, funk, elektronik gecesi.

10. Jacco Gardner – 11 Aralık Cuma

88 doğumlu olmasına ragmen 60’lardan çıkıp Salon sahnesine ışınlanmış gibi Jacco Gardner. Hafif saykadelik ve oldukça eğlenceli bir müzikleri var. Dünya umurumuzda değilmişcesine sallanma, mutluluk gecesi.

+1. Sofar’dan Salon’a

İngiltere’den çıkıp ülkemizde çok başarılı olan Sofar konserleri, evlerinde müzik yapan seslerini genele çok duyuramamış bağımsız müzisyenleri görünür kıldı. Şimdi bu işbirliği ile bu müzisyenler bu kez profesyonelliğe adım atıyorlar. Oturma odalarındaki kısıtlı kapasite yüzünden kendilerine yer bulamayanlar ve yeni yetenekleri keşfetmek isteyenler kaçırmasın.
Biletler için TIKLAYINIZ