Salon'da modern caz ve indie-rock gecesi

Salon'da modern caz ve indie-rock gecesi
Salon'da modern caz ve indie-rock gecesi
Salon İKSV, bu akşam 19. İstanbul Caz Festivali'nde dünyaca ünlü bas gitarist Marcus Miller'la gerçekleştirdiği performansla dikkat çeken yetenekli caz gitaristi Bilal Karaman'ı, 31 Ocak Cumartesi ise canlı ritimleri ve karanlık sözleriyle Danimarkalı indie-rock ikilisi The Raveonettes'i ağırlayacak.

Modern Caz Armonileri ve Doğaçlamalar: Bilal Karaman
Türkiye ’nin en yetenekli genç müzisyenlerinden, besteci ve caz gitaristi Bilal Karaman, 2007 yılında Jazz Dergisi tarafından yapılan ankette en iyi 5 caz gitaristinden biri olarak seçildi. 2009’da Nardis Caz Gitar Yarışması’nda birincilik kazandı. 2011’de ilk solo albümü ‘Bahane’yi yayımladı. 19. İstanbul Caz Festivali’nde dünyaca ünlü bas gitarist Marcus Miller ile gerçekleştirdiği performansla dikkat çekti. 2012 yılında Türkiye’nin ilk ve tek sanal Gitar Akademisi’ni kurdu. Aynı yıl Amerika’nın Guitar Player dergisinde röportajı yayımlanan Bilal Karaman, son dönemde öne çıkan dört gitaristten biri olarak gösterildi. 2013 yılındaki ikinci solo albümü ‘Patika’nın lansman konseri Ocak 2013’te Salon’da gerçekleştirildi. Bugüne kadar Ricky Ford, Lawrance Butch Morris, Pierre Blanchard, Lars Danielsson, Aydın Esen gibi dünya caz sahnelerinde prestij sahibi müzisyenlerle beraber çalışma fırsatı yakalayan Bilal Karaman, caz melodileriyle 30 Ocak Cuma günü 21.30’da Salon’da takipçileriyle buluşacak.

Bilal Karaman

Canlı Ritimler ve Karanlık Sözler: The Raveonettes
2000 yılında Sune Rose Wagner ve Sharin Foo’nun bir araya gelmesiyle kurulan Danimarkalı indie-rock ikilisi The Raveonettes, müzik piyasasına adımlarını attıkları ‘Whip It On’ adlı EP’leriyle Danimarka Müzik Ödülleri’nde “Yılın En İyi Rock Albümü” ödülünü kazandı. Başarılı çıkışlarının ardından altı stüdyo albümü ve dört EP daha yayımlayan The Raveonettes son albümleri Pe’ahi’yi, takipçilerine sürpriz yaparak Temmuz 2014’te piyasaya sürdü.
Bugüne kadarki tüm şarkıları yazan - ve bunun için genelde sabahın erken saatlerini tercih eden - Wagner, ilhamlarını fotoğraf ya da film gibi sinematik şeylerden aldıklarını söylerken, en çok etkilendiklerinin David Lynch imzalı televizyon serisi Twin Peaks (1990) olduğunu belirtiyor. 5 yaşındayken baterisi olduğunu, 12 yaşındayken ise şarkı sözü yazmak istediğini söyleyen Wagner, ilk aşkının hip-hop müzik olduğunu söylüyor. The Raveonettes, 31 Ocak Cumartesi gecesi 22.30’da canlı ritimleri ve karanlık sözleriyle Salon dinleyicilerini hipnotize etmeye geliyor.
saloniksv.com
facebook.com/saloniksv
twitter.com/saloniksv
instagram.com/saloniksv