Salon'u penguenler bastı!

Salon'u penguenler bastı!
Salon'u penguenler bastı!
Salon İKSV, bu hafta sonu klasik ve elektronik müziği sentezleyen iki önemli grubu ağırlayacak. 2013 yılında Times'ın 'Sanatın Yeni Yüzü' seçtiği GoGo Penguin 5 Aralık Cuma, önceki yıllarda yine Salon'daki hayli ilgi gören Ólafur Arnalds ile Janus Rasmussen'in kurduğu Kiasmos ise 6 Aralık Cumartesi Salon İKSV'de olacak.

GoGo PENGUIN
Klasik, caz ve elektronik müziği armonik bir altyapıda birleştiren GoGo Penguin, melodik cazlarına İstanbullu müzikseverleri de davet ediyor. GoGo Penguin ‘v2.0’ albümleri için düzenlenen turne kapsamında, 5 Aralık Cuma günü 21.30’da Salon’da hayranlarıyla buluşacak.
İngiliz piyano-caz üçlüsü GoGo Penguin, ilk olarak 2010 yılında Manchester’da bir araya geldi. Rob Turner (davul/perküsyon), Nick Blacka (bas) ve Chris Illingworth’ün (piyano) Royal College of Music’te tanışmasının ardından kurulan grup, 2012’deki ilk albümleri Fanfares’in ardından, aralarına ses teknisyeni Joe Reiser’i de alarak yoluna devam etti. Yaptıkları müziği, İstanbul ’da verdikleri bir röportaj sırasında ortaya çıkan “akustik-elektronika” ifadesiyle tanımlamayı tercih eden GoGo Penguin’in ilham aldıkları müzisyen ve gruplar arasında Aphex Twin, Four Tet, Zakir Hussain, Radiohead, Thom Yorke ve Arvo Part gibi isimler bulunuyor.
2013 yılında Times tarafından “Sanatın Yeni Yüzü” seçilen GoGo Penguin üyeleri, 2014’te ise son çıkardıkları albüm v2.0 ile İngiltere ’de düzenlenen Mercury Müzik Ödülleri’nde “Yılın Albümü” ödülüne aday oldular. Tüm müzikleri, fikirleri ve besteleri birlikte yazıp geliştiren GoGo Penguin, v2.0 için 3 aylık bir hazırlık sürecinin ardından penceresi olmayan bir odada 7 gün süren çok yoğun bir tempoyla albüm kayıtlarını tamamladı. Albümdeki favori şarkılarının Hopopono olduğunu belirten grup, her şeye beraber karar verdikleri gibi başarılarını da yine kişisel tarzları yansıtmalarına değil, GoGo Penguin’in tarzını ortaya çıkarmalarına bağlıyor. Müzikle ilgilenenlere tavsiyelerini ise şöyle: “Dürüst olun, sıkı çalışın ve eğlenin!”
“GoGo Penguin” isminin hikâyesi: Grubun Manchester’daki ilk konserine çıkarken bile henüz isimlerinin olmadığını belirten Rob Turner konsere çok az kala durumun farkına vardıklarını ve o sırada duvarda duran donduruluşmuş pengueni görerek “Hadi ismimiz Penguin olsun” dediğini anlatıyor. Ardından Chris Illingworth’ün “Go Penguin”, sonra da yine Turner’ın “Go Go Penguin” demesiyle isimlerini bulduklarını ifade ediyorlar.

KIASMOS 

“Dünyada müzik olmasaydı ölürdüm” diyen Ólafur Arnalds ve “müziksiz şiddet içeren video oyunları oynardım” diyen Janus Rasmussen’in projesi Kiasmos, 6 Aralık Cumartesi akşamı dinleyicileri müzikleriyle kozmik yolculuğa çıkarmak için Salon’da olacak. Gecenin açılışını ise, 21.45’te, Başak Günak’ın projesi olan Ah! Kosmos yapacak.
BAFTA ödüllü İzlandalı besteci Ólafur Arnalds ile prodüktör Janus Rasmussen’in bir araya gelerek 2009 yılında oluşturdukları Kiasmos, klasik ve elektronik müziği sentezleyerek dinleyicilere yeni bir tarz sunmayı hedefliyor. İlk albümlerini 27 Ekim 2014’te piyasaya süren ikiliyi müzik dünyasına tanıtan ise yine bu albümden derin, hipnotik ve melodik bir yapısı olan Thrown adlı parça oldu. İzlandalı piyanist Ólafur Arnalds’ın 2013, 2012 ve 2011 yıllarında Salon’da verdiği konserlerle büyük ses getirmiş, biletleri kısa sürede tükenmişti.
“Kiasmos” isminin hikâyesi: İki arkadaşın buluşup, bira içip, biraz müzik yapması amacıyla ortaya çıkmış bir proje olan Kiasmos’un ismi “chiasmos”, yani “oxymoron”dan geliyor. Zıt ve eş anlamlı kelimelerin bir arada kullanıldığı ve içinde çelişkili iki sözcük barındıran ifadelere verilen ad olan “oxymoron”, grubun zıtlıkları bir araya getirme durumuna atıfta bulunuyor.

Biletler nerede-ne kadar?
GoGo Penguin konserinin biletleri oturmalı 35 TL, ayakta 30 TL, öğrenci 25 TL; Kiasmos ve Ah! Kosmos konserinin biletleri ise ayakta 40 TL, öğrenci 25 TL olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden (pazar hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında) temin edilebilir.
saloniksv.com
facebook.com/saloniksv
twitter.com/saloniksv
instagram.com/saloniksv