Salzburg Festivali 90. yaşında BİFO'yu ağırlıyor

Salzburg Festivali 90. yaşında BİFO'yu ağırlıyor
Salzburg Festivali 90. yaşında BİFO'yu ağırlıyor

Fazıl Say ın Borusan Filarmoni Orkestrası yla konseri yarın.

VİYANA - Avrupa’nın en önemli ve saygın müzik festivali kabul edilen Salzburg Festivali, görkemli bir biçimde 90. yaşını kutlamaya hazırlanıyor. Birçok konser, opera ve oyunun seyirciyle buluşacağı festival 25 Temmuz - 30 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek. Bu yılki teması ‘mitler’ olarak belirlenen festivalin tiyatro dalındaki açılışı gelenekselleşmiş olarak Avusturyalı şair ve oyun yazarı Hugo von Hofmannsthal’in ‘Everyman’ adlı oyunuyla yapılırken, festivalin opera galası da Richard Strauss’un yeni prodüksiyonu ‘Elektra’, Gluck’ın ‘Orfeo ve Euridice’ ve çağdaş Alman besteci Wolfgang Rihm’in yeni çalışması ‘Dionysos’u içeriyor.
Kimi temsillerin bilet fiyatlarının 350 avroyu bulduğu festivalde Simon Rattle, Daniel Barenboim, Riccardo Chailly, Bernard Haitink, Valery Gergiev, Anne-Sophie Mutter, Elina Garanca, Rolando Villazon gibi dünya starları sahneye çıkacak.

Fazıl Say’lı açılış
Festivalin açılış günü Borusan İstanbul Filarmoni Orksetrası’nın konserinde Fazıl Say solist olarak çalacak. 25 Temmuz’daki konserde orkestrayı Şef Sascha Goetzel yönetecek. Orkestra konserde, Ulvi Cemal Erkin’in ‘Köçekçe’ adlı eseri ile yeni CD’lerinde bulunan ‘Hindemith’ ve ‘Respighi’ adlı yapıtlarını seslendirecek. Fazıl Say da Mozart’ın 12. Piyano Konçertosu ve bu konser için bestelediği ‘Nirvana Yanıyor’ adlı yapıtını ilk kez seslendirecek. (Kültür Sanat)