"Samanyolu'nda artık bir yıldız daha var"

"Samanyolu'nda artık bir yıldız daha var"
"Samanyolu'nda artık bir yıldız daha var"
Dostları, sevenleri ve ailesi Berkant'ı son yolculuğuna uğurluyor... Doktoru Bingür Sönmez yaptığı konuşmada, "Onun için Samanyolu'nu yeryüzüne indirdi denir. Bence o Samanyolu'na çıktı" dedi.

İSTANBUL - 74 yaşında hayatını kaybeden sanatçı Berkant bugün son yolculuğuna uğurlandı. Cenaze törenine başta eşi Engin Akgürgen, oğulları Övgü ve Öykü Akgürgen, ağabeyi Bülent Akgürgen olmak üzere, sanatçının ilk eşi Serpil Örümcer ve kızı Fulya, sanatçılar Mustafa Sağyaşar, Bedri Baykam, Ali Rıza Binboğa, Selçuk Ural, Ali Kocatepe, Erol Büyükburç, Selami Şahin ve Sezen Cumhur Önal katıldı.


OĞULLARI SAHNEYE ÇIKTI

"Bay Samanyolu" lakaplı Berkant Akgürgen için ilk tören Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda yapıldı. Berkant için ilk olarak Ali Kocatepe tarafından çekilen belgeselinin bir bölümü gösterildi. Ardından da sanatçı dostları kısa konuşmalar yaptı. Gözyaşlarına hakim olamayan ve Berkant'ın son günlerinde de yanında olan Selçuk Ural, "Dünyanın en beyefendi adamıydı. Sadece şarkılarını söyledi" dedi. Sezen Cumhur Önal ise, "Berkant, Türk popüler müziğinin tarihsel gelişiminde ilk öncü isimdir" dedi. Berkant'ın oğulları Öykü ve Övgü de birlikte sahneye çıkarak, babalarını son günlerinde yalnız bırakmayan isimlere ayrı ayrı teşekkür etti.


AİLESİNDEN TEŞEKKÜR

Öykü Akgürgen, "Sabaha kadar oturduk. Zor bir durum... Babamızı burada bir kaç cümleyle ifade edemeyiz. Sağlığında rahatsızlığında yanımızda olan herkese teşekkür ediyoruz" dedi. Övgü Akgürgen de bu isimleri tek tek saydı. Akgürgen, "Ahmet Koç, Sezen Aksu, Adnan Şenses, Hakan Eren, Ali Kocatepe, Doktoru Bingür Sönmez, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ve Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk'e teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

Akciğer kanserinde yaşamını yitiren Berkant'ın son döneminde tedavisini yapan Prof. Dr. Bingür Sönmez de sahneye çıkarak, "Onun için Samanyolu’nu yeryüzüne indirdi denir. Bence o Samanyolu'na çıktı. Artık Samanyolu'nda bir yıldız daha var" diye konuştu. Sönmez'in bu sözleri alkış aldı. Berkant'ın eşi Engin Akgürgen başsağlığı temennilerini kabul ederken, sahneye konulan cenazesinin önünden saygı geçişi yapıldı. Geçiş yapanlar Berkant'ın tabutunun üzerine çiçekler bıraktı.

Berkant'ın cenazesi daha sonra Teşvikiye Camisi'ne götürüldü. Burada sanatçının eşi ile oğulları taziyeleri kabul etti. Cenaze namazının ardından, Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verildi. Cenaze namazında, sanatçının eşi Engin Akgürgen ön sıraya gelip oğullarıyla birlikte saf tuttu. (dha)