'Samanyolu'nun sesi sustu

'Samanyolu'nun sesi sustu
'Samanyolu'nun sesi sustu
Bir süredir akciğer kanseri ile mücadele eden ünlü sanatçı Berkant, İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede öldü

Türk müziğinin unutulmaz seslerinden şarkıcı Berkant, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Kanser hastası olan ve kemoterapiye cevap vermeyen Berkant, Ağustos ayında doktorları tarafından moral bulması için evde tedaviye yönlendirilmişti.

" CİDDİ BİR AKCİĞER TÜMÖRÜ VARDI "

Tedavi gördüğü Şişli'deki Memorial Hastanesi'nde bu sabah vefat eden sanatçı Berkant'ın doktoru Kardiyoloji Uzmanı Doktor Deniz Şener bir açıklama yaptı. Şener, "Berkant'ı bu sabah saatlerinde kaybettik. Hepimizin başı sağolsun. Çok sevdiğimiz bir sanatçıydı, özellikle bizim neslimiz onu hep hatırlayacak" dedi. Şener, "Berkant'ın maalesef tedavisi mümkün olmayan ciddi metastaz yapmış bir akciğer tümörü vardı ve vefatının nedeni de buydu. Kendisi kalp ve böbrek hastasıydı ama bunlarla başa çıkıp, direniyor ve hayatını sürdürüyordu. En son birkaç ay önce, hızla kötüleşen ve yaygın metastazlarla birlikte giden, genel destek tedavisi amacıyla hastanemize yatırıldı. Son 50 gündür hastanemizde tedavi altındaydı.Bilinci hiç kaybolmadı hep yerindeydi. Sevenleriyle özellikle eşiyle son günlerde vedalaştı. Genel durumu kötü olduğu için yoğun bakıma alındı ve hemen akabinde de bu sabah kaybettik" şeklinde konuştu.


SEZEN CUMHUR ÖNAL: POP MÜZİĞİN YARATICILARINDANDIR

Pop müzik dünyasının önemli isimlerinden Sezen Cumhur Önal radikal.com.tr'ye yaptığı açıklamada, Berkant’ın Türk pop müziğinin gelişimi sürecinde yabancıların yaptığı şarkıları Türkçe olarak seslendiren iki isimden biri olduğunu söyledi. “Bu alanda Tanju Okan’la birlikte Türkçe bayrağını bu yükselttiler” diyen Önal, “ Bugün Türkiye ’de bir pop müzik dünyası varsa onun yaratıcılarından biridir. Samanyolu şarkısı zaten Metin Bükey’in sözleri, Teoman Alpay’ın müziği ve Berkant’ın yorumu ile sadece Türkiye’de değil dünyada ses getirdi. Bizim birlikte yaptığımız şarkılar da, ‘Ah Kızlar’, ‘Bir İçim Su’, ‘Doğum Günün Kutlu Olsun’, ‘Vuruldum Bir Kıza’ ilk aklıma gelenler. Bu şarkıların çoğu sinema filmi de oldu. Örneğin ‘Vuruldum Bir Kıza’ da, Fatma Girik’le oynamıştı ve filmin yönetmeni de Memduh Ün’dü. Tüm müzikseverlerin başı sağ olsun diyorum” dedi.


Berkant, müsikseverlerin hafızalarına ‘Samanyolu’ şarkısıyla kazınmıştı.

 

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle

 

 

 

 

SON SÖZÜ: SENİ SEVİYORUM KARICIĞIM

Berkant'ın eşi Engin Akgürgen, "En son seni seviyorum dedi. Ondan sonra da yoğun bakıma girdi" dedi.

Engin Akgürgen, Berkant'ın sağlık durumuyla ilgili arayan herkese teşekkür etti. Akgürgen, " Hepsi onun kardeşleri, ağabeyleri, ablaları. Aradılar sordular. Onlar bizim dostlarımız " dedi. Eşinin durumunun ciddi olduğu sürece ailece beraber olduklarını söyleyen Akgürgen, vedalaştıklarını da söyleyerek " En son ' Seni seviyorum ' dedi ve ondan sonra da yoğun bakıma girdi " diye konuştu. Akgürgen Berkant ile evliliklerinde 10 Ağustos'ta 39 yılı doldurduklarını da sözlerine ekledi.

 

ANMA KONSERİ YAPILACAK
Berkant'ın vefat haberi üzerine hastaneye gelenler arasında şarkıcı Selçuk Ural da vardı. Ural, "O sadece şarkı söyledi başka birşey yapmadı. Hem de çok güzel söyledi. Yalnız benim ağrıma giden şu. Ben iki aydır basını ayağa kaldırdığım zaman gösterseydiniz bu ilgiyi, belki şimdi başka şeyler olurdu. Sezen Aksu'ya buradan teşekkür ediyorum. Şimdi konser yapacağız. Berkant'ımızı anacağız. Adnan Şenses'e çok teşekkür ediyorum. Bu mesleğin çınarlarından biri devrildi" dedi.

Eşi Engin Akgürgen ise, "O hep aramızda yaşayacak. Ben başkanımızla konuştum. İsmi bir yere verilecek. İki tane aslan gibi oğlu var. Onun ismi her zaman yaşayacak. Samanyolu yaşayacak " ifadesini kullandı. Selçuk Ural Berkant ile konser verdiklerini ve sağlık durumundan ötürü ilk olarak Berkant'ı sahneye çıkardıklarını kaydetti. Berkant ile çok eski arkadaş olduklarını belirten Ural, " Son üç konsere çıkamadı. Daha çok projelerimiz vardı " diye konuştu.