Şampiyon koro olimpiyat için sponsor arıyor

Şampiyon koro olimpiyat için  sponsor arıyor
Şampiyon koro olimpiyat için  sponsor arıyor
Boğaziçi Caz Korosu, geçen yıl şampiyon olduğu Dünya Koro Olimpiyatları'nda bu yıl da Türkiye'yi temsil etmek için sponsor arıyor
Haber: ŞÜKRÜ OKTAY KILIÇ / Arşivi

Başarılarıyla yurtiçi ve yurtdışında adından sıkça söz ettiren ve geçen yıl İstanbul metrosu seyir halindeyken verdikleri mini konserle Türkiye ’nin gündemine oturan Boğaziçi Caz Korosu, 4-14 Temmuz tarihleri arasında Amerika’da düzenlenecek Dünya Koro Olimpiyatları’na katılmak için sponsor arayışı içinde.
2011’de Dünya Koro Şampiyonu olan ekip, önümüzdeki 3 uluslararası yarışmada Türkiye’yi temsil etmek için çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Ancak koro, şampiyonaya az bir zaman kalmış olmasına rağmen, yarışmaya gidebilmek için aradığı sponsor desteğini hâlâ bulabilmiş değil.
Boğaziçi Caz Korosu, geçen sene katıldığı uluslararası yarışmalarda iki dünya şampiyonluğu ve beş altın madalya kazandı. Aynı ekip, Interkultur’un nisan ayında yayımladığı dünya sıralamalarına göre ‘Folklor’ kategorisinde birinci, dünya genelinde ise en iyi 20 korodan biri olarak gösterildi. Son olarak da Türkiye’de ‘Yılın Korosu’ seçildi. Boğaziçi Caz Korosu, tüm bu başarılara yenilerini eklemek için şu sıralar harıl harıl çalışıyor.
Önlerinde üç hedef var: 23-28 Haziran tarihlerinde İtalya’da La Fabbrica del Canto Festivali, 4-14 Temmuz tarihlerinde ABD’de 2012 Dünya Koro Olimpiyatları ve 16-21 Ağustos tarihlerinde Macaristan’da düzenlenecek Cantemus Festivali’nde Türkiye’yi temsil etmek istiyorlar. 

Hem çalışıyor hem sponsor arıyorlar
Katılmak istedikleri şampiyona ve festivallere çok az bir zaman kalmış olmasına rağmen koro yarışmalara gidebilmek için aradığı sponsoru hâlâ bulamadı. Hem harıl harıl yarışmalarda seslendirecekleri parçalara çalışıyor hem de kapı kapı sponsor arıyorlar. Boğaziçi Caz Korosu Şefi Masis Aram Gözbek, “Keşke bizim aramamıza gerek kalmadan sponsorlar bize destek olsa. Biz de sadece çalışmalarımıza konsantre olabilsek” diyor ve yaşadıkları sıkıntıları şöyle anlatıyor:
“Geçen sene yine Dünya Koro Olimpiyatları’na nasıl katılabileceğimizi düşünüyorduk. İstanbul metrosunda verdiğimiz mini konserin videosu çok izlendi ve bu sayede sponsor bulabildik. Bu sene de düşündük ne yapabiliriz diye, fakat zamanımız çok kısıtlıydı.
Ayrıca o tek atımlık bir şeydi, onun kadar etkili olur mu, o samimiyet yakalanır mı emin olamadık. Daha fazla ve daha zor parçalar çalışıyoruz. Hem sponsor aramak hem konsantre şekilde parçalara çalışmak, her tarafa koşturmak zor oluyor. Her şeye rağmen eğer yarışmalara katılabilirsek tabii ki yine çok iddialıyız.”