San Sebastian'da 'Sihirli Kız' kazandı

San Sebastian'da 'Sihirli Kız' kazandı
San Sebastian'da 'Sihirli Kız' kazandı
İspanya'nın prestijli film festivali 62. San Sebastian'da büyük ödül Altın İstiridye, Kanserli kızının dileğini gerçekleştirmeye çalışan işsiz bir öğretmen babanınhikayesini anlatan İspanyol yapımı 'Sihirli Kız'ın (Magical Girl) oldu.

Kanserli kızının dileğini gerçekleştirmeye çalışan işsiz bir öğretmen babanın çabalarını absürd ve fantastik bir yaklaşımla anlatan İspanyol yapımı ‘Sihirli Kız/ Magical Girl’, 62. San Sebastian Film Festivali’nde büyük ödül Altın İstiridye’yi kazandı. Film, Ispanya’nın Bask bölgesindeki tarihi kıyı kenti San Sebastian’da sekiz gündür dünya sinemasını biraraya getiren festivalin gözdeleri arasındaydı. Carlos Vermut’a en iyi yönetmen ödülü de kazandıran film, İspanya’daki ekonomik kriz içindeki sıradan insanların trajedisini ve yozlaşmayı anlatıyor. Jüri Özel Ödülü ise Fransız yönetmen Cédric Kahn’ın gerçek bir olaydan uyarladığı ‘Vahşi Hayat /Vie sauvage’ filmine verildi. İki küçük oğlunu kapitalist sistemde büyütmemek için kaçıran ve yıllarca polisten kaçarak doğada alternatif bir yaşam süren baba rolünde Mathieu Kassovitz’in oynadığı film, modern yaşamın cazibesine kapılan çocukların açmazını da çarpıcı şekilde veriyor.

Danimarkalı oyuncu Paprika Steen, en iyi kadın oyuncu seçildi.

Aralarında Nastassja Kinski ve Marjane Satrapi gibi isimlerinden bulunduğu ana jüri, en iyi kadın oyuncu ödülünü Bille August’un yönettiği ‘Sessiz Kalp/Stille Hjerte’ filmindeki rolüyle Danimarkalı Paprika Steen’e verdi.
Bu yıl festivalde aile içi meselelerin yakın tarih ve ekonomik krizle içiçe geçtiği filmler öne çıktı ve İspanyol sineması ödüllerle baştacı edildi. Franco sonrası Ispanya’sında seri cinayetleri çözmeye çalışan iki dedektifi anlatan ‘La Isla minima’, hem en iyi görüntü hem de başrolündeki Javier Gutiérrez’le en iyi aktör ödülü kazandı. FilmEkimi’nde gösterilecek Amerikan filmi “The Drop” ise en iyi senaryo ödülünü aldı.

Eleştirmenlerin ödülü ‘Phoneix’e
Türkiye’den Esin Küçüktepepınar’ın da yer aldığı Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI) jürisi ise Alman yönetmen Chistian Petzold’un yönettiği ‘Phoneix’i en iyi film seçti. Petzold’un ‘daimi’ oyuncusu ve esin kaynağı Nina Hoss’un Nazi toplama kampından kurtulan ve 2. Dünya Savaşı’nın hemen bitiminde kocasını aramaya başlayan genç Yahudi kadını canlandırdığı film aşk ve savaş travmalarıyla ilgileniyor.
San Sebastian’ın açılışında da her yıl olduğu gibi FIPRESCI’ninYılın Filmi Ödülü takdim edilmişti. Richard Linklater’ın ‘Boyhood’ filmi dünyanın dört bir yanından 500’ü aşan eleştirmenlerin oylarıyla bu yılın en iyisi seçilmişti.