Sana ne oldu 'Meksikalı'?

Yaklaşık bir sene önce Hollywood'un sıkı takipçilerini son derece sevindiren bir gelişme yaşandı.

LOS ANGELES - Yaklaşık bir sene önce Hollywood'un sıkı takipçilerini son derece sevindiren bir gelişme yaşandı. Peş peşe gelen romantik komedilere bir yenisi ekleniyordu. Yönetmen 'Zor Hedef Fare'den tanıdığımız Gore Verbinski'ydi. Ancak seyirciyi asıl heyecanlandıran, 'Kardeş Gibiydiler'de beraber rol aldıkları usta oyuncu Robert De Niro'nun bile "Yanında soğan gibi kaldık!" dediği Hollywood'un
'altın çocuğu' Brad Pitt ile 20 milyon dolarlık kadın Julia Roberts'ın başrolleri paylaşmasıydı. Üstelik birbirlerini delice seven bir çifti canlandıracaklardı.
'Meksikalı' (The Mexican), 2 Mart 2001'de Amerika 'da gösterime girdi ve 2 bin
951 sinemada nisan sonu itibarıyla yaklaşık 65 milyon dolar hasılat elde etti. Ancak sinemaseverin sanal âlemdeki uğrak yeri İnternet Movie Database (imdb) sitesindeki ankette seyirciler filmi yerden yere vuruyor. Seyirci salonlara koşmakla, hata yaptıklarını dile getiriyor.
Şaşkın Brad, öfkeli Julia
Şu sıralar sinemalarımızda da fragmanları gösterilen 'Meksika'lı ufak tefek kaçakçılık işleriyle uğraşan Jerry ve artık yerleşik, güvenli bir hayat sürmek isteyen sevgilisi Samantha'nın hikâyesini anlatıyor. Jerry, Samantha'ya elini eteğini 'pis' işlerden çektiğini söylerken, son bir iş yapmak zorunda kalıyor. Büyük patronun pek de nazik olmayan ricası sonunda Jerry, kendini Meksika yollarında buluyor. Üstelik sevgilisi tarafından terk ediliyor. Görevi ise Meksikalı adı verilen paha biçilmez bir tabancayı ele geçirmek.
Başrollerde Roberts ve Pitt'e James Gandolfini eşlik ediyor. Şaşkın Jerry ve öfkeli sevgili Samantha'nın yer aldığı fragmanlar ise hayli ilgi çekici. Ancak
işin ilginç yanı son dönemde Hollywood'un ilahlaştırdığı filmlerden biri olan
'Meksikalı'ya seyircinin yaklaşımları...
Imdb'nin yaptığı ankete göre seyirciler, filme Julia ve Brad'i bir arada görmek için koştuklarını, ancak sonuçtan hiç memnun kalmadıklarını söylüyor. Gandolfini'nin
oyunculuğu övgü toplarken, genç ikilinin filme 'kimya katmaktan öteye gidemediğine' değiniyor seyirci. Üstüne üstlük
'Meksikalı'yı tutarsız olarak nitelendirip, Jerry'nin nasıl olup da pasaportsuz bir şekilde yolculuk yaptığını soranlar bile var. Sonuç, fragmanları gösterildiğinde 'bu filme gitmeliyim' dedirten, 'Meksikalı' yapılan anketler sonucunda seyirciden 10 üzerinden 6.3 almış. Bu oyların çoğunluğu da 18 yaşın altında genç kızlara ait.
'Meksikalı'nın haziran ortalarında sinemalarımızda olması bekleniyor. Bakalım Türkiye'de 18 yaş altı gişeyi kurtarmaya yetecek mi? 'Eğlenceli bir seyirlik' olarak mı kalacak hafızalarda, yoksa ABD'li seyircilerin dediği gibi 'boşa giden zaman' olarak mı? (Kültür Sanat)