Sanat Dünyamız küratörlüğü tartışıyor

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık'ın üç aylık kültür ve sanat dergisi 'Sanat Dünyamız', 81. sayısında 'küratör kavramı üzerine bir tartışma' ya odaklanıyor.

İSTANBUL - Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık'ın üç aylık kültür ve sanat dergisi 'Sanat Dünyamız', 81. sayısında 'küratör kavramı üzerine bir tartışma' ya odaklanıyor. Enis Batur'un 'Küratörün Sınırında' başlıklı yazısıyla açılan tartışmada Batur, 'Mehmet Ergüven, Ferit Edgü, İlhan Berk ya da Metin Erksan gibi sanatçı-yazar kişiliklerin hazırlayacağı bir serginin imlem ve anlamının çok daha varsıl bir etkinlik kimliğini taşıyacağını' iddia ediyor.
'Küratör yönetmendir'
Batur'un 'Her şeyden önce tek başıma çalışmaz, işbirliğine yönelirdim; tasarımcılar, mimarlar ve sanat tarihçilerinden seçeceğim bir ekibim olurdu' sözleriyle tavrını belirttiği tartışmaya Samih Rifat ise 'Nedir, Neyin Nesidir Küratör? Ya da Senaryo Yazarı Yönetmenliğe Soyunmalı mı?' başlıklı yazısıyla katılıyor.
Samih Rifat, 'kentsoyluyu şaşkına çevirme' ihtiyacının günümüz sergileriyle yeniden ortaya çıktığı tespitini yapıp küratörün işlevini sinema yönetmenine benzetiyor. Küratörün, sergisiyle sanat yapıtına yakın bir şeyi amaçladığını belirten Rifat, sözlerini şöyle noktalıyor: 'Bence senaryo yazarı film yönetmeye kalkışmamalı. Ama çıraklığı göze alıyorsa, o başka!'
'Tartışma anlamsız'
Sanat tarihçisi, eleştirmen Ahu Antmen ise dergideki tartışmayı 'anlamsız' bulan bir yazıyla konuyu ilginçleştiriyor. Sanat ortamını 'Bir tür iktidarlar arenası' olarak niteleyen Antmen, 'Bir küratör, bir tür orkestra şefliğine soyunduğunda, elindeki kompozisyonun kendisi değil, her biri farklı sesler çıkaran, özel tınıları olan sanatçılar tarafından yazıldığını, dolayısıyla hayatın bir tür yansıması olduğunu unutmamalı' diyor.
Tartışma dosyasının Nathalie Heinich ve Michael Pollak imzalı 'Müze Küratöründen Sergi Auteur'üne Özgün bir Konum İcat Etmek' başlıklı bir değerlendirmeyle sonuçlandığı derginin bu sayısında ayrıca Haldun Dostoğlu, Canan Beykal, Levent Çalıkoğlu Ahu Antmen, Esra Aliçavuşoğlu 'Günümüz Türk Sanatı Nerede Duruyor?' sorusunu bir açık oturumla tartışıyor.
Sanat Dünyamız, 27. yaşını kutladığı bu sayıyla birlikte okurlarına bir 'Dizin' armağan ediyor. (Kültür Sanat)