Sanat eğitimi için 3 milyon lira

Sanat eğitimi için 3 milyon lira
Sanat eğitimi için 3 milyon lira
Bu yıl iş ve sanat dünyasından 600 kişinin katıldığı Gala Modern, Cumartesi gecesi gerçekleşti. Tanınmış sanatçıların bağışladıkları eserlerin açık artırmaya çıktığı gecede İstanbul Modern'in eğitim programı için 2 milyon 850 bin lira toplandı.

Çocuk ve gençlerin eğitimine olanak yaratmak amacıyla bu yıl altıncısı düzenlenen “Gala Modern”, 13 Aralık Cumartesi akşamı İstanbul Modern’de gerçekleştirildi. İş , sanat ve medya dünyasının önemli isimlerini bir araya getiren geceye 600 kişi katıldı.
Müzenin eğitim programına katkı sağlamak için düzenlenen “Gala Modern”de açık artırmayı Raffi Portakal ve Maya Portakal Bitargil yönetti. Gecenin sonunda toplam 2 milyon 850 bin lira gelir eldi edildi.
Müze binasında düzenlenen geceye iş dünyasının tanınmış isimleri, koleksiyoncular, sanatçılar ve medya mensupları katıldı. Davetliler, Vakko tarafından şık bir restoran gibi düzenlenen müzenin süreli sergiler salonunda ağırlandı. Gecenin müzayede kısmında sanatçıların eğitim için bağışladıkları eserler saışa sunuldu. Bu yıl uluslararası yıldız sanatçılardan Tony Cragg’in de İstanbul Modern için ürettiği bir işle gecede yer alması dikkat çekti.

“Gala Modern” gecesine sanatçılar Merih Akoğul, Barbara-Zafer Baran, Tosun Bayrak, Hüseyin Çağlayan, Ergin Çavuşoğlu, Murat Germen, Ara Güler, Huri Kiriş, Ozan Oganer ve Canan Tolon? İstanbul Modern’in eğitim projelerine destek olmak için hazırladıkları özel çalışmalarla katıldı. Naile Akıncı’nın bir yapıtı ise “Naile Akıncı’nın İzinde” adlı eğitim programının hayata geçirilmesi için Akıncı ailesi tarafından destek yarışına verildi. 13 sanatçının 15 çalışmayla yer aldığı destek yarışında müzenin eğitim projelerine 2 milyon 870 bin TL katkı sağlandı.
Gecenin ana sponsorluğunu Finansbank Quartz Varlık Bankacılığı üstlendi. İstanbul Modern Restoran, her yıl olduğu gibi bu yıl da gece için özel menü hazırladı, Vakko Espace gecenin mekan tasarımını, Dream Design Factory ise organizasyonunu üstlendi.

Sunuculuğunu, gönüllü olarak Rana Erkan Tabanca’nın üstlendiği “Gala Modern” gecesinde, müzenin Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı bir konuşma yaptı. Eczacıbaşı, bugüne kadar “Gala Modern” gecelerinden sağlanan katkılarla 190 bin çocuk ve gencin sanat eğitiminden yararlandığını belirtti.
“Gala Modern” gecesini ‘İstanbul Modern Kültür Elçileri’, Esra Ekmekçi Çalıcıoğlu, Levent Çalıkoğlu, Banu Çarmıklı, Oya Eczacıbaşı, Şeli Elvaşvili, Cem Hakko, Banu İpeker, Esra Özsüer, Maya Portakal Bitargil, Raffi Portakal, Okşan Atilla Sanön, Aslı Soyak, Asuman Şener, Rana Erkan Tabanca, ?Melkan Gürsel Tabanlıoğlu ve Taha Tatlıcı düzenlediler.