Sanat 'engel' tanımaz

Uluslararası Engelliler Festivali'nin ikincisi yarın İstanbul'da başlıyor.

İSTANBUL - Uluslararası Engelliler Festivali'nin ikincisi yarın İstanbul'da başlıyor. Very Special Arts'ın (VSA) Türkiye temsilcisi olan Bedensel Engelliler Derneği Genel Merkezi tarafından düzenlenen festivalle tüm dünyadaki engellilerin dayanışması amaçlanıyor. Diğer bir yandan da tıpkı iş yaşamında ve sporda olduğu gibi engelli olmanın sanat yapmaya 'engel' olmadığı gerçeği en iyi biçimde vurgulanmış oluyor.
On sekiz ülkeden dört yüz sanatçı
İlki geçen yıl İzmir'de gerçekleşen Uluslararası Engelliler Festivali'ne bu yıl Mısır, Güney Afrika, Fransa, Arnavutluk, Kanada, Japonya, Türkiye, Arjantin, Hollanda, Brezilya, Belçika'nın da aralarında olduğu farklı kıtalardan ve kültürlerden toplam 18 ülkenin 400'e yakın sanatçı ve temsilcisi katılacak. Katılımcılar, tiyatro, müzik, dans gibi hemen hemen tüm sanat dallarını kapsayan çalışma ve performanslarını sergileyecek.
Festival kapsamında ayrıca dünyaca tanınmış caz sanatçısı Christine Jones da iki konser verecek. Engellilere verdiği destekle tanınan Christine Jones ve grubunun 17 Ağustos'taki ilk konseri Aya İrini Müzesi'nde festival izleyiciyileri ve protokol davetlilerinin katılımıyla gerçekleşecek. 18 Ağustos akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonu'ndaki ikinci konser ise halka açık olacak.
İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği 2'nci Uluslararası
Engelliler Festivali 19 Ağustos tarihine kadar devam edecek. Bilgi için Tel: 0312 418 69 56 (Kültür Sanat)