Sanat fuarının yedi yıldızı

Sanat fuarının yedi yıldızı
Sanat fuarının yedi yıldızı
Uluslararası çağdaş sanat fuarı ArtInternational Cuma günü başlıyor. Fuarda dünya sanatının en parlak yıldızlarından bir grup sanatçının işleri de sergilenecek. İçlerinden yedisini seçtik, kaçırmayın diye...
Haber: CEM ERCİYES / Arşivi

Önce Bienaller geldi sonra fuarlar. Artık sanat dünyasını, fuarları hesaba katmadan düşünmek zor. Her ne kadar işin özü ‘satış ve fiyat’ olsa bile ‘alıcı’ değil ‘bakıcı’ olanlar için de fuarlar çok şey vadediyor. Galerilerin en çok önemsedikleri sanatçıları ve yeni işlerini görmek, sanat dünyasının seçkin şahsiyetleriyle bir arada olmak ve bazı uluslararası yıldızlarla ilk kez karşılaşmak gibi hoş yanları var.
İstanbul ’da fuarların sayısı ve aralarındaki rekabet artıyor. Cuma günü açılacak ArtInternational, kentimizin ikinci çağdaş sanat fuarı. Geçen yıl başlayan fuar pek beğenildiği için daha ikinci yılında merakla beklenen bir sanat etkinliği oldu. Beğenildi çünkü bu fuara gezilebilir sayıda galeri, bakılabilir oranda eserle katlıyor. Üstelik dünya sanatının ‘star’ mertebesine ulaşmış isimleri kendi galerileriyle ayağımıza kadar geliyor.
Fuarı düzenleyen şirketin arkasındaki isim Sandy Angus, sanat dünyasında küçük bir efsane. Kendisi Art Hong Kong fuarını kuran ve büyük başarı elde edip Art Basel’e satan kişi olarak biliniyor. Türkiye ’den de başta Rampa Galeri’nin sahibi Leyla Tara Suyabatmaz olmak üzere fuara destek veren önemli isimler var. Sandy Angus’un sağlam uluslararası ağı sayesinde yabancı koleksiyoncuları Türkiye’ye çekmekte başarılı olduğu söyleniyor. Yani Türkiyeli galeriler hayatından gayet memnun. Kentin dokuz yıllık çağdaş sanat fuarı Contemporary İstanbul ile de aralarında ‘tatlı’ bir rekabet var. ArtInternational ilk hamleyi Contemporary’nin direktörü Stephane Ackermann’ı transfer ederek yapmıştı. Contemporary de boş durmadı ve ArtInternational’ı, ismine eklediği ‘İstanbul’ öneki için mahkemeye verdi… Neticede kazanan sanatçılar ile biz izleyiciler olduk; artık bir ay arayla iki iddialı çağdaş sanat fuarı gezebiliyoruz.
ArtInternational’a Türkiye’den 12 galeri katılıyor. Türkiye çağdaş sanatının enerjik, önemli isimleri bu galerilerde uluslararası başka isimlerle birlikte sergilenecek. Bu sanatçıların tamamını sene boyunca da ‘görmek’ ve ‘almak’ mümkün olduğu için sadece dört günlüğüne yabancı galerilerl birlikte kentimize gelecek yıldızlardan bir liste yaptık.
Tabii ki ArtInternational, ticari olmyan sergileri, konuşma programı ve denize nazır vakit geçirme imkanı gibi çok çeşitli başka imkanlar da sunuyor. Yani en az bir yarım gün ayırım derim. (ArtInternational, 26-28 Eylül tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde)

BANKSY
Evet, sokak sanatının gizemli dâhisi Banksy de her zamanki gibi ironik bir işiyle fuarda. Gördüğünüz resim Andy Warhol’a ait değil, Banksy’nin; üstelik Marilyn Monroe portresi de değil, Kate Moss… ‘Mış gibi yapıp’, ters köşeye yatıran Banksy’i Andipa Galeri’de görebilirsiniz.

JOAN MIRO

Tam da Sakıp Sabancı Müzesi’ndeki sergisinin açıldığı günlerde, Miro bu yılki ArtInternational’ın da simgesi olacak. Sanatçını iki metrelik bir heykeli fuar terasında ziyaretçileri karşılayacak. Bronz heykelleri ve ünlü taş baskıları ise Parisli galeri Galerie Lelong’un standında satışa sunulacak.

LIU BOLIN

Kelimenin tam anlamıyla popüler bir sanatçı. Çin çağdaş sanatının eğlenceli çocuğu. Liu Bolin’i internet sitelerindeki ‘fotoğraftaki Çinliyi bulun’ foto galerilerinden filan mutlaka görmüşsünüzdür. Tüketim toplumu ve gündelik hayata dair söyleyecekleri olan bu ilginç sanatçı Galerie Paris-Beijing’de…

TONY CRAGG

Tabii ki Tony Cragg’siz bir fuar olmaz. Daha önce de Türkiye’deki fuarlarda sergilenen Cragg Turner ödüllü müthiş bir heykel sanatçısı. Kendisinin Türkiyeli koleksiyoncular arasında da tuhaf bir popülerliğe sahip olduğu söylenir… Deweer standında bizlerle olacak.

ASSA KAUPPI 

Kuzeyli bir sanatçı. İronik figürleriyle topladığı beğeniyi ziyadesiyle hak ediyor. ‘Rekabet’ takıntılı bronz heykellerinden yeni bir seri Anderson/Sandstrom galerinin standında yer alacak. ‘The Race is Over’ adlı seri, yüzme yarışına hazırlanan çocuklardan oluşuyor. Bende fena halde Yaşam Şaşmazer duygusu uyandıran bir sanatçı… Meraklısına duyurulur.

AI WEIWEI
Popüler değil, ünlü bir sanatçı. Eleştirel tavrı nedeniyle Çin hükümetiyle arası epey bozuk ama dünyanın en önemli müzelerinin, bienal ve fuarlarının taptığı bir isim. Ai Weiwei şimdiden bir efsane. Tabii fuara devasa tabure, bisiklet enstalasyonlarından biriyle katılsın isterdik. Ama galerisi bize o büyük işlerinin ruhunu yansıtan mütevazi bir çalışmasını, elbise askılarını getirmiş. Görmek isteyenler ‘en ünlü ve en pahalı’ olanların mekanı Lisson Gallery’e uğramalı.

DIANE ARBUS
Amerikan ruhunun karanlık köşelerinde gezinen tuhaf bir fotoğrafçıyı asla görmeden çıkmayın. Yaşantısı tabii ki Hollywood’un da gözünden kaçmayan Diane Arbus’un tuhaf portrelerinden hangileri kentimize gelecek ve belki de hangi tatlı İstanbul evlerinin duvarlarını süsleyecek şimdilik belli değil. Yine de o unutulmaz cüceler, devler, müptelalar, canbazlar ve çıplaklardan bazılarını görmek için mutlaka Robert Miller Gallery’e uğrayın.