Sanat galerilerinin Tepebaşı zirvesi

Türkiye sanat piyasasının baş aktörlerini bir araya getiren Art-İst İstanbul Sanat Fuarı, bu akşam açılıyor.

İSTANBUL - Türkiye sanat piyasasının baş aktörlerini bir araya getiren Art-İst İstanbul Sanat Fuarı, bu akşam açılıyor. Belli başlı tüm galerilerin katılıp, birlikte çalıştıkları sanatçıların yapıtlarını sergilediği fuar, Tepebaşı'ndaki TÜYAP İstanbul Sergi Sarayı'nda gerçekleşiyor. İlki 1990 yılında düzenlenen Art-İst İstanbul Sanat Fuarı'nın on birincisi, TÜYAP ve Sanat Galericileri Derneği'nin işbirliği ile gerçekleşiyor. 9-14 Ekim tarihleri arasında ziyarete açık olacak fuarın resmi açılışı bu akşam saat 17.30'da yapılacak. Büyük olasılıkla
açılış kurdelesini, etkinliğin bu yılki onur sanatçısı ressam Adnan Varınca kesecek.
Teması 'Köprü' olarak belirlenen ve aralarında MAC 2000 (Fransa), Galerie Im Dom, Orangerie (Almanya) ve W.U.C.U.E. (İsviçre) gibi uluslararası galerilerin de bulunduğu bu yılki fuara, 28'i yabancı olmak üzere 200 sanatçı katılırken, 56 galerinin standı fuarda boy gösterecek.
Darülbedai'den Tepebaşı'na
11. İstanbul Sanat Fuarı bu yıl ilk kez bir özel sergiye de ev sahipliği yapacak. Ali Akay, Haşim Nur Gürel, Levent Çalıkoğlu ve Zahit Büyükişleyen'den oluşan bir küratör ekibinin hazırladığı ve 'Darülbedai' başlığını taşıyan bu kavramsal sergi, fuarın gerçekleştirildiği mekânın tarihçesi ve bugününü irdeliyor.
Fuarın danışma ve yürütme kurullarında alınan kararlar doğrultusunda geleneksel olarak verilen ödüller ise sahiplerini buldu. Bu kararlara göre eleştirmen onur ödülü Abdülkadir Günyaz'a, koleksiyoner kişi ve kurum ödülü ise Çetin Nuhoğlu'na layık görüldü. Fuarda ayrıca Borusan Holding'e
'Sanatsever Kurum Ödülü' verilmesi kararlaştırılırken, sanat hayatlarının 20. yıllarında Urart, Bakraç ve Turkuaz sanat galerilerine de 'Sanat Galericisi Onur
Ödülleri'nin sunulması kararlaştırıldı.
Paneller ve sanatçılar bir arada
11. İstanbul Sanat Fuarı'nın vazgeçilmezleri arasında bulunan paneller dizisinin ilki ise Türkiye İş Bankası tarafından sanat tarihçisi, eleştirmen Dr. Kıymet Giray'ın yönetiminde düzenlenecek. Yarın saat 14.00'te başlayacak olan panelde, bu yılın kültürel ve sanatsal ilişkilerini Ender Güzey, Tülin Onat ve Devrim Erbil gibi usta isimler değerlendirecek.
Ertesi gün yine aynı saatte başlayacak sunumun teması ise 'Borusan ve Çağdaş Sanat' şeklinde öne çıkıyor. Borusan Holding Kültür ve Sanat Merkezi Genel Müdürü Sami Caner, Borusan Holding tarafından düzenlenen bu etkinliğe konuşmacı olarak katılacak. Fuar çerçevesinde ilerleyen günlerin konukları arasında ise Mehmet Güleryüz, Levent Çalıkoğlu, Mehmet Ergüven, Özdemir Altan ve Haşim Nur Gürel gibi isimler öne çıkıyor.
TÜYAP'ın desteğinde düzenlenen 'TÜYAP Sanat Eleştirmeni Yarışması'nda Serdar Aydın birinciliği kazanırken, TÜYAP Genç Sanatçılar Yarışması'nda birinciliğe layık bir eser bulunamadı.
Bu yıl Türkiye İş Bankası, Çağdaş Sanatlar Vakfı, TÜYAP, Sanat Galericileri Derneği, Plastik Sanatlar Derneği, Borusan Holding ve Eczacıbaşı Sanal Müzesi'nin katkılarıyla düzenlenen etkinlikleri geçen yıl 24 bin 500 kişi takip etmişti. Fuara giriş ücreti ise 5 milyon lira olarak belirlendi. Ayrıntılı bilgi için TÜYAP Tel: 0212 212 31 00 (Kültür Sanat)