Sanat için siyasete girmiş

Uluslararası Eleştirmenler Derneği (AICA)-Türkiye'nin etkinliğine katılan Bülent Ecevit, 1950'li yılları anlattı. 1954 yılındaki 'İş ve İstihsal' sergi ve yarışmasının anıldığı dünkü toplantıda en son Bülent Ecevit söz aldı.

İSTANBUL - Uluslararası Eleştirmenler Derneği (AICA)-Türkiye'nin etkinliğine katılan Bülent Ecevit, 1950'li yılları anlattı. 1954 yılındaki 'İş ve İstihsal' sergi ve yarışmasının anıldığı dünkü toplantıda en son Bülent Ecevit söz aldı. Ecevit, o yıllarda Ankara'da sanatı yaygınlaştırmak için kurdukları Helikon Derneği'yle ilgili anılarını aktarırken siyasete girmesini de yaşadığı bir olaya bağladı: "6-7 Eylül olayları olmuştu, bununla ilgili istihbarat yapılması istenmiş. Tabii bizim ilgimiz yok ama adımız 'Helikon', 'Acaba bunlar Yunanlarla bir şey mi yapıyorlar' diye bir kaygı duyulmuş. Benim ondan biraz içim burulmuştu. Ben de, belki inat olsun diye, tam anlamıyla siyasete girdim. O şekilde sorunları çözmeye başladık."
Ecevit, Uluslararası AICA'nın 1954'teki İstanbul kongresini hem Türkiye şubesinin genel sekreteri hem de gazeteci olarak izlediğini ama Aliye Berger'in ödül almasıyla kopan tartışmaların dışında kaldığını söyledi. Ecevit, soyut resmin Türkiye'ye yeni girdiği bir dönemde yaşanan o tartışmaların doğal olduğu yorumunu yaptı. (Kültür Sanat)