Sanat koleksiyonları üzerine

Sanat koleksiyonları üzerine
Sanat koleksiyonları üzerine

Salt Galata, İstanbul Salt ve Hollanda Van Abbemuseum işbirliğinde gerçekleştirilen, İstanbul Eindhoven-SALTVanAbbe projesi çerçevesinde iki günlük bir sempozyuma ev sahipliği yapacak. 25-26 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek sempozyumun başlığı: ‘Hazine Sandıkları veya Araçlar: Sanat Koleksiyonları Üzerine Bazı Tarihler ve Spekülasyonlar’.
Yarın saat 14.30’da başlayacak programda sırasıyla; Van Abbemuseum’un direktörü Charles Esche, Moderna Galerija’dan Zdenka Badovinac, Mathaf’tan Wassan Al-Khudairi, Arter’den Emre Baykal ve Collectorspace’ten Haro Cümbüşyan’ı ağırlayacak sempozyum Charles Esche’nin 17.45’teki ‘Özet ve Türkiye İçin Çıkarımlar’ başlıklı konuşmasıyla sona erecek.
Cumartesi günü ise 10.30’da Vasıf Kortun’un açılış konuşmasıyla başlayacak program, Steven ten Thije’nin ‘Koleksiyon Küratörlüğü’ başlıklı konuşmasının ardından tranzit.at’tan Georg Schöllhammer, MACBA’dan Bartomeu Marí Ribas, Museo Reina Sofía’dan Jesús María Carrillo, Art Dubai’den Antonia Carver’ın konuşmasıyla devam edecek. Proje4L kurucusu Can Elgiz ve İstanbul Modern küratörü Levent Çalıkoğlu’nun Türkiye’deki durum üzerine yapacağı konuşma ile sona erecek sempozyumda aynı gün saat 17.30’da, Charles Esche ve Vasıf Kortun’un moderatörlüğünde açık bir tartışma da gerçekleşecek. Ücretsiz olan sempozyumun dili İngilizce, ancak simultane çeviri olacak.