'Sanat paylaşıldıkça çoğalır'

'Sanat paylaşıldıkça çoğalır'
'Sanat paylaşıldıkça çoğalır'

?Büyük Buluşma? sergisinde Süleyman Saim Tekcan?ın eseri de yer alıyor.

Galeri Işık İstanbul'da açılan 'Büyük Buluşma' sergisi, Türkiye'deki 54 güzel sanatlar fakültesinin dekan ve öğretim üyesi sanatçıların işlerini bir araya getiriyor
Haber: CEREN AKARDAŞ / Arşivi

İSTANBUL - Galeri Işık İstanbul, Türkiye’deki 54 güzel sanatlar fakültesinden eğitmenlerin ‘Büyük Buluşma’sına ev sahipliği yapıyor. Üniversitelerarası Kurul Sanat Komisyonu’nun ‘Sanatı Türkiye Düzeyinde Yayma/Yaygınlaştırma Projesi’nin ilk adımı olan ‘Büyük Buluşma’ sergisi, Türkiye’nin dört bir yanında eğitim veren güzel sanatlar fakültelerinin dekanları ile okullardan seçilmiş iki veya üç öğretim üyesi sanatçının işlerini kapsıyor. Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Süleyman Saim Tekcan’ın yürütücülüğünde hayata geçirilen sergide 200’e yakın yağlıboya, akrilik, suluboya ve gravür, özgün baskı eser bulunuyor.
“Ülkemizde yeteri kadar müze olmadığı için insanların orijinal sanat eseri görme şansı yok” diyerek sözlerine başlayan Tekcan, “Bu ve bunun gibi sergilerle biz, Türkiye boyutunda bir sanat alışverişi gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Büyük şehirlerdeki sanat eserleri uzak şehirlere gidebiliyor, oradaki sanatçıların eserleride buraya gelebiliyor. Böylece öğretim üyeleri, öğrenciler ve bu sanatla ilgili kişiler arasında oluşacak etkileşimle; sanatçıların kendilerini mukayese etme, sanatının nerede olduğunu anlama ve değerlendirme fırsatı doğuyor” diye konuşuyor. Prof. Tekcan’la sergiyle ilgili konuştuk.
Türkiye’deki sanat okullarının öğretim üyelerinin iyi sanat eğitiminden geçmiş sanat düzeyi yüksek insanlar olduğunu belirten Tekcan, ‘Büyük Buluşma’ sergisinin düzeyinin de yüksek olduğuna dikkat çekip ekliyor: “Büyük şehirlerdeki okullarda öğretim üyeliği yapan sanatçılar daha çok üretip, talep edilebiliyor. Talep de sanat eserlerinin üretim sürecinde çok etkili bir yer oluşturuyor ancak sanat üretmek tamamen kişisel, ‘sanatçının kendisi olabilmesi’ demek. Buna bağlı olarak İstanbul’da ya da Erzurum’da olmak bir şeyi değiştirmiyor. Yeter ki sanat eğitimi almış olsun ve elinde tuvali, boyası, fırçasıyla kendini anlatabilecek imkânı bulabilsin sanatçı. Bugün artık ulaşılamayan bir yer yok ve sanat için uygun malzemenin bulunamayacağı yer de yok. Üretimin şehirler arasında farklı olduğunu düşünmüyorum, her yerde sanat aynıdır şehir şehir ayrılamaz ve bu tartışılamaz bile.”
Türkiye genelinde yaygınlaştırmayı düşündükleri ‘Büyük Buluşma’ gibi sergilerinde amacının güzel sanatlar fakülteleri arasında etkileşim sağlayarak sanatın sınırını yükseltmek olduğunu belirten Tekcan, “Sanat görsel bir şölen ve paylaştıkça çoğalır” diyor.
‘Büyük Buluşma’ sergisi 26 Şubat’a kadar Maslak’taki Galeri Işık İstanbul’da.