Sanat tarihine geçen yelkenler İzmir'de

Sanat tarihine geçen yelkenler İzmir'de
Sanat tarihine geçen yelkenler İzmir'de
Dünya sanatının önemli isimlerinden Daniel Buren'in 'Yelkenler/Tuvaller' performansı EgeArt Sanat Günleri kapsamında 17 Ekim Cumartesi günü İzmir Körfezi'nde gerçekleşecek.

Savaş sonrası dönemin en önemli çağdaş sanatçıları arasında yer alan Daniel Buren’in imzası haline gelmiş beyaz aralıklarla bölünen renkli çizgilerden oluşan tuval yelkenli tekne filosu
17 Ekim’de İzmir Körfezine açılacak. Karşıyaka Spor Kulübü önünden başlayarak İzmir Körfezi’nde devam edecek yarış sonrasında, teknelerin yelkenleri ''Yelkenler/Tuvaller'' İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarihi Havagazı Fabrikası’nda sergilenecek.

1938 yılında Fransa'da doğan Daniel Buren, 1965'ten beri 8.7 cm genişliğindeki beyaz aralıklarla bölünen renkli çizgileriyle çalışmaktadır. Bu yöntemi çeşitli iç ve dış mekan düzenlemelerinde kullanmıştır. Daniel Buren, sanatını sergileme mekanı olarak öncelikle şehir sokaklarını kullanmayı uygun bulmuş, sanatın her mekanda, her anda ortaya konulabileceği fikrinden yana olmuş ve geceleri gizlice şehrin reklam panolarını, sokak duvarlarını siyah-beyaz veya renkli şeritleriyle donatmakta bir sakınca görmemişti. Çizgileriyle MoMA, Guggenheim, Louvre gibi müzelerde de kendine yer bulmuş bir sanatçı.

Daniel Buren’in ''Yelkenler/Tuvaller'' sergisi bundan önce Berlin (1975); Cenevre (1979); Lozan (1980); Thun (1983); Villeneuve D'ascq (1998/99); Tel-Aviv (1999); Sevilla (2004); Grasmere (2005); Cenevre (2005)'; İstanbul ( 2011)’da sergilenmiştir.

Daniel Buren Yelken Yarışı ve Sergisi Ege Üniversitesi Uluslararası EgeArt Sanat Günleri etkinlikleri kapsamında; AKBANK ana sponsorluğunda, T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı katkıları, AB Bakanlığı, İzmir Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bornova Belediyesi, Karşıyaka Belediyesi, Konak Belediyesi, Fransız Kültür Merkezi, Karşıyaka Spor Kulübü, Bosna- Hersek Fahri Konsolosluğu, İtalyan Konsolosluğu, Polonya Fahri Konsolosluğu, Slovakya Fahri Konsolosluğu ve Yaratıcı Çocuklar Derneği işbirliği ve Maçka Sanat Galerisi’nin katkılarıyla düzenlendi.