Sanat, üvey evlat

'Türkiye'yi temsil eden' sporcular yurtdışına çıkışta 50 dolarlık harcı ödemezken, uluslararası etkinliklere katılan sanatçılara bu hakkın tanınmaması tepkiye yol açtı.

İSTANBUL - Sanat ve edebiyat dünyası, yurtdışına çıkışlarda alınan 50 dolarlık harçtan birçok kesimin muaf tutulmasına karşın kendilerinin bu kapsama dahil edilmemesine tepki gösterdi. Sporcuların ülkeyi temsil ettiklerini kabul eden ama sanatçıların temsil gücünü dikkate almayan, farkında bile olmayan anlayışa büyük tepki gösteriliyor. Birçok yazar, oyuncu ve ressam çeşitli kültür ve sanat faaliyetleri nedeniyle yurtdışına çıktıklarını belirterek, ilk kez hacca gidenlerden ya da müsabakalara katılacak sporculardan alınmayan harcın kendilerinden alınmasını eleştirdi. Yazar Yaşar Kemal, "Yazarın elinde ekmek olsa yarısını devlet alacak neredeyse" derken, Bedri Baykam, sanata ve sanatçıya karşı gösterilen duyarsızlığın artık kanıksandığı görüşünde.
***
Yaşar Kemal: Türkiye'ye de yakışan budur zaten. Bırakın 50 dolar harç almalarını Türkiye'deki bütün yazarları hapse atmadıklarına şükretsinler. Ülkemizde yazar, kitap okumak gibi kavramlar her zaman kötü sayılmıştır. Yazarın elinde ekmek olsa yarısını da devlet alacak neredeyse.
Ahmet Ümit: Bu sanıyorum başından beri devletin sanatçılardan duyduğu gizli korkunun dışavurumu. Devlete muhalif olabilecek sanatçıdan korkuyorlar. Bir başka neden de devlet adamlarımızın akıl almaz cahilliğidir. Onları birer 'cahiliyet şampiyonu' ilan edebiliriz.
Yazarlar Sendikası Başkanı Cengiz Bektaş: Gittikçe daha gerici bir düşünce sistemiyle karşı karşıya kalıyoruz. Yasayı, her açıdan zorlaştırıcı bir unsur olarak görüyorum. Örneğin bu yakınlarda Balkan Yazarları Toplantısı yapılacak. Balkanlardan yazarlar ülkemize gelecek fakat bu toplantı yurtdışında gerçekleşeceği zaman bizim yazarlarımız bu harcı ödemek zorunda kalacak. Asgari ücretle çalışan yazarlar da var. Bu durum ülke kültürüne darbedir. Kimlerin zarar verdiği bütçeyi kimlerden çıkarmaya çalışıyorlar.
Bedri Baykam: Hükümetin kendi meşhur batık bankaların ve hayali ihracatçıların, hortumlandırmalarının faturası yine halka çıkarılıyor. Bu yasa seyahat özgürlüğünün kısıtlanmasıdır. Sanatçılar ve yazarlar bu ülkede gerçek anlamda saygın birer meslek sahibi olarak kabul edilmiyor. Sanata ve sanatçıya karşı gösterilen bu duyarsızlığa artık şaşırmaz durumu geldik.
Mehmet Güleryüz: Bu yasayı demokratik hakların ihlali olarak görüyorum. Kültür ve sanat adamlarının serbest dolaşması gerek. Bu bir ayıptır. Oldubitti hallerine son versek artık. Ayrıca yaşanan kültürel krizin de altının çizilip dikkate alınmasını istiyorum.
Ferhan Şensoy: Genel olarak tüm halkın bu yasadan muaf olmasından yanayım. Fakat böyle ayrıcalıklı bir durum söz konusuysa da sporculardan önce sanatçılara tanınması gerektiğini düşünüyorum açıkçası.
Ali Poyrazoğlu: Rezillik! Böyle bir şey nasıl olabilir aklım almıyor, Yurtdışında
sanatçıların, birçok programları,gösterileri
var, nasıl çıkacağız, bizlere karşı yapılan bir engellemedir bu. Böyle bir şeye inanamıyorum. Ek bir kararname ile bunun düzeltilmesi gerek. Buna karşı kampanya yapılsın sonuna kadar desteklerim.
Beral Madra: O kadar olumsuz bir şey ki ne diyebileceğimi bilemiyorum. Kültür Bakanı İstemihan Talay'a teşekkür ederiz! Ne kadar çok engel çıkarsa o kadar iyi!
Sağ olsun devletim, daha da fazla harç koysunlar...
***
Kimler 50 dolar ödemeyecek

 • Hac seyahatine ilk kez gidenler.
 • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) seyahat edenler.
 • Yurtdışında öğrenim gören öğrenciler.
 • Yedi yaşından küçük çocuklar.
 • Sağlık Bakanlığı'nca tastik edilecek raporlarla yurtdışında tedavi görecek olanlar ve refakatçileri. (Sağlık kontrolü için gidenler hariç.)
 • Yurtdışında sürekli görevli kamu personeli ile bunların eş ve 18 yaşından küçük çocukları.
 • Genel ve katma bütçeli idareler ile il özel idareleri ve belediyelerin görevli olarak çıkan personeli.
 • Ticari amaçla sefer yapan gemi ve uçak personeli ile motorlu kara taşıtlarının 3 kişiye kadar olan personeli.
 • Geldikleri ülkeye her yıl bir defaya mahsus olmak üzere yapacakları seyahatler için Türk vatandaşlığına kabul edilen göçmen ve mülteciler.
 • Yurtdışında bir işverene bağlı olarak çalışan Türk vatandaşları ile eş ve 18 yaşından küçük çocukları.
 • Çift pasaportlu kişilerden yabancı ülke pasaportu ile çıkış yapanlar.
 • Yurtdışında müstakil iş sahibi olarak sürekli oturan ve geçimini yurtdışında temin ettiğini belgelendiren Türk vatandaşları ile bunların eş ve 18 yaşından küçük çocukları.
 • Müsabakalarına katılmak üzere giden sporcu ve antrenörler.
 • Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'ne üye (A) ve (B) Grubu Seyahat Acentası İşletme Belgesi sahibi firma temsilcileri.
 • Ticari amaçla sefer yapan deniz taşıtları ile günübirlik yurtdışına seyahat edenler yurtdışına çıkışlarda alınacak olan 50 dolarlık harç uygulamasından muaf tutulacaklar.