Sanata tarihi bir yuva

Anadolu Üniversitesi'nin Yunus Emre Kampüsü'nde tümüyle kurumun kendi iş ve maddi gücüyle restorasyonu tamamlanan
'Anadolu Üniversitesi Çağdaş Sanatlar Müzesi', ...
Haber: EVRİM ALTUĞ / Arşivi

ESKİŞEHİR - Anadolu Üniversitesi'nin Yunus Emre Kampüsü'nde tümüyle kurumun kendi iş ve maddi gücüyle restorasyonu tamamlanan
'Anadolu Üniversitesi Çağdaş Sanatlar Müzesi', 14 Kasım'da yapılan özel bir törenle
ülkenin sanat haritasındaki yerini aldı. Kültür Bakanlığı'nın denetiminde restorasyonu tamamlanan müzenin açılışında yurdun dört bir yanından sanatçı ve akademisyenler bir araya geldi.
Eski kışla, yeni müze
Cumhuriyetin ilk yıllarında askeri kışla ve talimgâh olan müzede bulunan üç sergi salonunun her biri 110 metrekarelik alana sahip. Müze bunun yanı sıra belgelikler, yönetim bölümleri ile kamera kontrol sistemleri, yangın alarmı ve bilgisayar-internet sistemi gibi birçok altyapı unsurunu da bünyesinde barındırıyor.
Müzenin açılış sergisinde, üniversitenin koleksiyonunda bulunan 450 yapıttan ilk aşamada sergilenmek üzere seçilen yerli ve yabancı 61 sanatçının son 40 yılda ortaya koyduğu 67 tablo yer alıyor. Şu aşamada üniversite koleksiyonunda 250, müze koleksiyonunda ise 142 yapıt bulunuyor. Yakın zamanda başta heykel ve seramik olmak üzere, diğer disiplinlerin meyvelerini de çatısı altına alacak müzedeki koleksiyonun kaynağı, son 10 yılda Palet Sanat Galerisi'nde açılmış sergilerden geliyor.
'Keşanlı' sezon açılışı
Müzenin açılış akşamında, Tiyatro Anadolu'nun
sahnelediği 'Keşanlı Ali Destanı' oyununun da prömiyeri yapıldı. Haldun Taner'in yazdığı müzikli oyunun Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi'ndeki prömiyerinde, oyunu ilk kez sahneleyen Gülriz Sururi ve Engin Cezzar ile Gencay Gürün ve Taner'in eşi Demet Taner de hazır bulundu. Yapım, sezon boyunca her salı ve perşembe günü aynı mekânda sahnelenecek. İnternet:www.tiyatro.anadolu.edu.tr
***
'Taşra' dediğimiz yerde, bir çağdaş sanat müzesindeyiz

Müzenin açılışında başta Anadolu Üniversitesi
Rektörü Prof. Engin Ataç olmak üzere, çeşitli akademisyen ve sanatçıların düşüncelerini öğrendik.
Prof. Dr. Engin Ataç (Anadolu Üniversitesi Rektörü):
Bu işe 10 yıl önce Palet Sanat Galerisi'nin açılışıyla başladık. Bir koleksiyon oluşturduk. Birçok sanatçı önemli bağışlarda bulundu. Elimizdeki bu bina Kültür Bakanlığı tarafından 1. derecede koruma altındaydı. Kendi olanaklarımız ve üniversitenin bilgisiyle bir yılda bu hale getirdik. Umarız diğer kurumlar da sanatı daha fazla önemserler. Bu Eskişehir için de, üniversite için de çok önemli. Sanatın olmadığı yerde bağnazlık artar. Çağdaş sanat olduğu sürece korkmayın.
Prof. Mustafa Aslıer : Yıllardan beri konuşulan, kurulması istenen, İstanbul,
İzmir ve Ankara'da çeşitli toplantılara vesile olan böylesi bir yapının Eskişehir'de varlık gösteriyor oluşunu kutlamamız gerek. Bu mekânı, yeni bir güzel sanatlar fakültesinin açılışı kadar önemsiyorum.
Dr. Kıymet Giray: (Sanat Tarihçisi) Müzesi olmayan bir ülkede kendi olanaklarınızla bir müze kuruyorsanız bu çok önemli. Bunun özellikle İstanbul'daki fakültelere örnek olması gerek. Bugüne kadar bir üniversite müzesi kurulamamış. 'Taşra' diye düşündüğümüz bir yerde, bir çağdaş sanatlar müzesinin içindeyiz.
Turan Erol: Çok önemli bir sonuç bu müze, hatta bir eser. Hele böyle, tekrar kültürümüze kazandırılmış bir binada açılmış olması benim gözümde müzeyi daha da anlamlı kılıyor. Koleksiyonun da zamanla gelişeceğine inanıyorum.
Süleyman Saim Tekcan: Türkiye'nin neredeyse tüm ekonomisini taşıyan
İstanbul'da bile tüm gayretlere rağmen böyle bir müze kurulmamış olması düşündürücü. Sanatçılar doğru seçilmiş. İşleri de doğru. Her sanatçının belki de en olgun dönemlerine ait işler koyulmuş.
Devrim Erbil: Sanat ne kadar geniş kitlelere ulaşırsa, gerçek kimliğini o zaman bulur. Burada bir üniversitenin aydın kimliğiyle örtüşen bir ileri bakışın, sanatın bir topluma neler verebileceğinin, nasıl yaratıcı ve ilerici gücü temsil edebileceğinin önemli bir örneğini görüyoruz.
Habip Aydoğdu: Bu müze öncü ve duygulandırıcı bir örnek. Yalnızca İstanbul ve Ankara'dakiler değil, tüm yurttaki üniversitelerden hangisi yapabildi bunu? Bakın hepimiz koşarak geldik. Kutluyorum.
***
Yakın sanat tarihinin resmigeçidi
Anadolu Üniversitesi Çağdaş Sanatlar Müzesi'nde ilk aşamada, özgünbaskı, yağlıboya, akrilik ve pastel gibi çeşitli tekniklerden 67 yapıt sergileniyor. Birinci Ulusal Mimarlık Akımı çizgisine sahip müzede, Celal Esad Arseven, Nuri İyem, Erol Akyavaş, Özdemir Altan, Turan Erol, Adnan Çoker, Adnan Varınca, Adnan Turani, Cihat Burak ve Mengü Ertel gibi imzaların eserlerinin ardından ikinci bir koleksiyon sergisi daha açılacak. Ardından Ziraat ve Türkiye İş Bankası koleksiyonları ile çeşitli ülkelerden sanatçıların yapıtları, sanatseverlerin ilgisine sunulacak.
Müze, açılacak internet sitesiyle de 'gezilebilecek'.
Tel: 0222 320 51 90