Sanatçılar tek yumruk

Amerika'daki gösteri dünyası, Dünya Ticaret Merkezi ve Pentagon'a düzenlenen terörist saldırılar sonucu...

İSTANBUL - Amerika'daki gösteri dünyası, Dünya Ticaret Merkezi ve Pentagon'a düzenlenen terörist saldırılar sonucu hayatını kaybedenlerin yakınlarına maddi ve manevi yardımda bulunmak için kolları sıvadı.
Tom Hanks, Jim Carrey, Jack Nicholson, Brad Pitt, Robert De Niro, Al Pacino, Julia Roberts, Robin Williams, Tom Cruise gibi Hollywood'un ünlü simaları, cuma gecesi Amerika'nın önde gelen televizyonlarından ABC, CBS, NBC ve Fox'ta yayımlanan telefonla yardım programına katıldı. Kişişel para yardımında da bulunan oyuncular, programa gelen telefonları bizzat cevapladı.
Müzik dünyası da bu büyük kampanyada yer alıyor. U2 grubundan Bruce Springsteen'e, Tom Petty'den Neil Young'a, Paul Simon'dan Limp Bizkit'e kadar pek çok ünlü şarkıcı ve grup, terör mağdurlarına yardım için televizyon programlarına katıldı.
Özel konserler geliyor
Yardımlar bunlarla sınırlı değil. Gösteri dünyası tek yumruk... Michael Jackson, Afrika'da yardıma muhtaçlar için bestelediği ve pek çok ünlü şarkıcıyla birlikte seslendirdiği 'We are the World' şarkısından 16 yıl sonra ikinci kez geniş katılımlı bir yardım kampanyasına hazırlanıyor.
Bu arada Jackson, yeni albümü 'Invincible'da da yer alacak 'What More Can I Give' adlı yeni bir şarkı yaptı. Şarkıda Jackson'a Destiny's Child ve Backstreet Boys'tan Nick Carter eşlik edecek. Jackson, 'What More Can I Give' isimli single'ın satışıyla 50 milyon dolar civarında gelir elde etmeyi planlıyor.
Jackson'ın projesinde yer almaktan, turnesi nedeniyle vazgeçmek zorunda kalan Britney Spears da konser biletlerinden elde edeceği geliri terör mağdurlarına bağışlayacak. Spears'ın 34 gün sürecek Kuzey Amerika turnesi boyunca satılacak her biletin 1 doları bu iş için ayrılacak.
Whitney Houston'ın 'Star-Spangled Banner' adlı şarkısı daha önce Körfez Savaşı sırasında, Amerikan halkı tarafından gözyaşlarıyla dinlenmişti. Bu şarkı şimdi de Amerika'daki terör saldırılarında hayatını kaybedenlere yardım amaçlı yeniden piyasaya sürülecek.
Sister Sledge klasiği 'We are Family' de Diana Ross, Run DMC, Dionne Warwick, Sherly Crowe ve Charlotte Church tarafından yeniden seslendirildi. Dr. Dre de telefonla yardım kampanyasına 1 milyon dolar bağışladı.
McCartney de devrede
İngiliz sanatçı Paul McCartney de kurtarma çalışmalarında ölen itfaiyeciler yararına bir konser düzenleyeceğini açıkladı. Konserin önümüzdeki ay New York'ta verilmesi planlanıyor.
Amerikalı rock grubu Live da, yeni çıkacak albümleri 'V'daki 'Overcome' isimli şarkıyı saldırılar sonrası kurtarma çalışmalarında yer alanlara ithaf etti.
"Teröristler ölümden korkmadıklarını söylüyor. Biz Amerikalılara düşen ise yaşamaktan korkmadığımızı göstermek" diyen Live'ın solisti Ed Kowalczyk, bu mesajı da ekledikleri 'Overcome' single'ını tüm Amerikan radyolarına yolladı. Şarkı, en çok istek alan hit haline geldi. Bağımsız bir internet şirketinin 'Overcome' için
hazırladığı klip, VH-1 isimli müzik kanalında geçen hafta 31 kere yayımlarak en çok gösterilen klip oldu.
Yakında Live'ın resmi web sitesi
'friendsoflive.com'da da yayımlanacak video klibi 'http://www.cameraplanet.com/channels/wtc/index2.php' adresinden izleyebilirsiniz. (bbc/Kültür Sanat)