Sanatçılardan 'Kent, İnsan ve Yaşam'a dair

Sanatçılardan 'Kent, İnsan ve Yaşam'a dair
Sanatçılardan 'Kent, İnsan ve Yaşam'a dair
Atlas Sanat Galerisi, 'Kent, İnsan ve Yaşam' başlıklı bir seçkiye ev sahipliği yapıyor. Sergide yeni kuşak sanatçılar Zeliha Akçaoğlu, Lütfi Özden, Gülay Yaşayanlar, Esra Sağlık, Uğurcan Akyüz, Atilla Atar, Bahar Kocaman, Mehmet Örs ve Mehmet Yılmaz'ın çağdaş dünyaya, kent, insan ve yaşama bakışlarını, eleştirilerini yeni ve güçlü sembollerle hissettiren eserlerini yer alıyor.

Ankara 'daki Atlas Sanat Galerisi’nin daha önce gerçekleştirdiği sergilerden oluşturduğu ‘Kent, İnsan ve Yaşam ’ başlıklı resim ve heykel seçkisi, yeni kuşak sanatçıların çağdaş dünyaya, kent, insan ve yaşama bakışlarını, eleştirilerini hissettiren yeni ve güçlü sembolleri içeriyor. Kaotik kent yaşantısı, şehirleşme ve günümüz insanının sorunlarını görselleştiren Zeliha Akçaoğlu, ‘Su’ teması üzerine çeşitlendirdiği yapıtlarında; modern yaşamı ilgilendiren konulara gönderme yaparken parçalı, karmaşık bir yapıda suyun çağrıştırdığı renkli görünümlerle hüznün, yıkımın sevincin izlerini sürüyor.

Lütfi Özden, kent kültürünün değiştirdiği mekânsal karmaşanın izdüşümlerine, karanlık ve çarpık görüntülere eleştirel bir yaklaşım içinde. Gülay Yaşayanlar, ‘Encore’ serisi resimlerinde pembe ve mavinin saydam geçişgenliği içinde simgeleştirdiği bedenin gizemini sorgularken toplumsal cinsiyet algıları, gündelik yaşam, sanat, siyaset , kimlik, güç ve iktidar ilişkileri üzerine yeni söylemler gerçekleştiriyor.
Bilinen, eskimiş, yaşamında yer etmiş nesneler ve mekânları çalışmalarında öne çıkaran Esra Sağlık’ın alçıdan biçimlendirdiği nesneler soğuk, mistik bir derinlikle bulundukları mekânlarda tamamlayıcı, dengeleyici bir etki yaratıyor.
Uğurcan Akyüz, Atilla Atar, Bahar Kocaman, Mehmet Örs ve Mehmet Yılmaz’ın eserlerinin de yer aldığı ‘Kent, İnsan ve Yaşam’ adlı sergi Atlas Sanat Galerisi’nde 12 Haziran tarihine kadar açık olacak. Cinnah Cad. No:19/1 06690 Çankaya- Ankara, Tel: 0312 468 59 04, www.atlassanat.com