Sanatçılardan TÜSAK'a tepki

Sanatçılardan TÜSAK'a tepki
Sanatçılardan TÜSAK'a tepki
Antalya ve İzmir'de Türkiye Sanat Kurumu (TÜSAK) kurulmasına yönelik yasa tasarısı protesto edildi.

Antalya’da senfoni orkestrası, opera ve bale, devlet tiyatrosu sanatçıları, Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde TÜSAK kurulmasına yönelik yasa tasarısını protesto etmek amacıyla Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde bir araya geldi. Ellerinde ‘TÜSAK’a hayır, ‘Farkında mısınız? Sanat kurumları kapatılıyor’ yazılı döviz taşıyan sanatçılar eylemde, ‘Karanlığa inat yaşasın sanat’, ‘Sanat kurumları kapatılamaz’ sloganı attı. Yasa tasarısına alkış ve ıslıkla tepki gösteren sanatçılara, 4x4 RallyRaid, Akdeniz Offroad, 07 Offroad, Antalya Klasik Otomobil Kulüpleri üyeleri de araçlarının kornasını çalarak destek verdi.

Kültür Sanat ve Turizm Emekçileri Sendikası Antalya Bölge Şube Başkanı Seyfi Turan, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nün dünyada şenlik olarak kutlandığını, ancak kendilerinin kaygı ve isyan duygusu taşıdığını söyledi. İktidara hakim zihniyetin ülkede sanata tepyekün savaş açtığını savunan Turan, sanat kurumlarının gerici zihniyetin yıkımcı buyruklarıyla karşılaştığına değindi. Sansürün gündelik olay haline dönüştüğünü dile getiren Turan, “Adına TÜSAK denilen bir fetva ile cumhuriyetin gözbebeği sanat kurumları için idam fermanı düzenlendi. Dozerler, TOMA’lar, gaz fişekleri akrepler ve çiyanlar özgür düşüncenin, bilimin, sanatın kapısında nümayiş halde” diye konuştu. Sanat kurumlarının yok edilme girişimine sonuna kadar karşı çıkacaklarını vurgulayan Turan,”Susmayacağız. Çünkü sanatçı son sözü karanlığa bırakmaz. Er ya da geç yurdumuzda bilim ve sanat özgür, kurumları özerk olacaktır” dedi. Turan, basın açıklamasında okuduğu ‘27 Mart Dünya Tiyatro Günü Alternatif Bildirisi’ başlıklı bildiriyi sanatçı Yücel Erten’in hazırladığını belirtti. Turan, 18 Mart’tan itibaren TÜSAK yasa tasarısına karşı başlattıkları eylem ve etkinliklerin ilk etabının sona erdiğini dile getirdi. Eylemde yasa tasarısına karşı imza kampanyası düzenleyen sanatçılar, toplanan imzaların Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, Cumhurbaşkanlığı’na, TBMM’ye ve Başbakanlık’a gönderileceğini kaydetti.

İzmir ’de kostümlü protesto

İzmir’de, Kültür Sanat- Sen üyeleri, Türkiye Sanat Kurumu (TÜSAK) adı altında günleme getirilen yasa taslağına tepki gösterdi. Gösterilerinde giydikleri kostümlerle protestoya katılan sendika üyeleri, İzmir Marşı ile Gençlik Marşı’nı söyledi. Dünya Tiyatro Günü’nde, Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan Kültür Satan- Sen üyeleri, TÜSAK tasa tasarısına tepki gösterdi. Yaklaşık 100 kişinin katıldığı gösteride protestocular adına basın açıklamasını Zeynep Nutku okudu. Nutku’nun okuduğu açıklamada şöyle denildi: “ Siyasi iktidar, ülkemizde sanata topyekun savaş açmış görünüyor. Gözdağı, baskı, tehdit, sansür, rant ve yıkım, sanat alanlarımızın son yıllarda sıkça karşılaştığı olağan saldırılar haline geldi. Siyasi iktidar genel ahlak kuralları adı altında sanata saldırılarını meşrulaştırmaya çalışıyor. TÜSAK yasa tasarısıyla sanata son darbeyi vurmak istiyor. İnsanlığın ortak mirası olan kültürel ve tarihi doku, saygısız bir talan furyasıyla karşı karşıya. Sanatın üretildiği yapılar, ya alışveriş merkezine, ya da karakola dönüştürüldü. Sokak sanatçılarına yönelik baskı ve taciz giderek artmıştır. Özel tiyatrolar sadakaya bağlanarak baskıya uğramıştır. Başta devlet tiyatroları olmak üzere, Devlet Opera ve Balesi ile Güzel Sanatlar Genel Müdürlükleri kapatılacaktır. Şimdiye kadar kamu kurumları özelleştirilirken, nasıl kara propaganda yapılarak çok değerli kurumlarımız değersizleştirilmiş ve satışı için gerekli zemin hazırlanmışsa, tiyatrolarda da aynı yöntem izleniyor.” Basın açıklamasının ardından, üzerlerinde sahne gösterilerinde giydikleri kostümler bulunan sanatçılar ile katılımcılar, hep birlikte İzmir Marşı ile Gençlik Marşı’nı okudu.