Sanatçının adı yok!

Sanatçının adı yok!
Sanatçının adı yok!
İsimsiz sokak sanatçısı, 100 bin dolarlık ödüle layık görüldü.

Adı sadece JR olarak anılıyor. 27 yaşında ve Fransız olduğu biliniyor. Dünyanın en harap kenar mahallelerinden bazılarını ürkünç, devasa fotoğraflarıyla dönüştürüyor. Ve şimdi 100 bin dolarlık (yaklaşık 144 bin TL) hayırseverlik ödülünün sahibi. Ödülü veren TED, yayılmaya değer fikirlere adanmış kâr amacı gütmeyen bir organizasyon. Adını ilki 1984’te ABD , California’da düzenlenen konferanstan alan organizasyon, işe teknoloji, eğlence ve tasarım dünyasından insanları bir araya getirerek başlasa da yelpazesi giderek genişledi.
Bu yılki ödül sahiplerinden biri olan Parisli sanatçı, yoksulluk içinde yaşayan insanların yüzlerinin fotoğraflarını çekiyor ve bu kareleri büyütüp çatı ve duvarlara yapıştırıyor. Taktikleri her zaman yasal değil: Daha bu hafta başında Çin’de fotoğraf yapıştırdığı için tutuklanıp serbest bırakılmışlığı var. Ödül için seçildiğine çok şaşırdığını ve bir sonraki projesinin ne olacağını bilmediğini söyleyen sanatçı, unutulmuş semtlere enerji vermeyi ve birleştirmeyi, insanları düşündürmeyi amaçladığını söylüyor.
JR, 10 yıldır başta İngiltere olmak üzere çeşitli ülkelerde yaptığı sarsıcı duvar resimleriyle adını duyuran ve gerçek kimliği bilinmeyen ‘Banksy’ rumuzlu grafiti sanatçısını akla getiriyor. ‘Gerilla sanatçı’ olarak anılan Banksy, eserlerinde savaş karşıtı, hayvan hakları destekçisi ve anti kapitalist mesajlar veriyor. Ününe rağmen büyük firmalardan gelen cazip teklifleri geri çeviren sanatçı, reddettiği her teklifle daha çok ünleniyor.


    ETİKETLER:

    ABD

    ,

    İngiltere