Sanatın 'en güçlü 100' listesinde tek Türk

Sanatın 'en güçlü 100' listesinde tek Türk
Sanatın 'en güçlü 100' listesinde tek Türk
SALT'ın programlar direktörü ve küratör Vasıf Kortun'un Art Review dergisinin bu yılki 'güncel sanatın en güçlü 100 ismi' listesinde 68'inci sıraya yükseldi.

Dünyada güncel sanatın etkili yayınlarından Art Review, ‘güncel sanatın en güçlü 100 ismi’ listesini güncelledi. Geçen yıl listesinin 86’ıncı sırasında yer alan Salt’ın programlar direktörü Vasıf Kortun, 68’inci sıraya yükseldi. Son üç yıldır listede yer alan Kortun’u “ Türkiye sanat dünyasına öncülük eden küratör” olarak nitelendiren Art Review, Kortun’un listede 68’nci sıraya yükselişini şu sözlerle yorumladı: “Geçen yıl dışarıdan bakıldığında, İstanbul ’da, Kortun’un deyişiyle ‘aşırı azimli’ bir sanat ortamı vardı. Ve sonra Gezi Parkı protestoları gerçekleşti. Birden çok yapıda faaliyet gösteren ve kâr amacı gütmeyen bir kurum olan SALT’ın araştırma ve programlar direktörü, Gezi öncesinde de dünyanın geri kalanı için, büyümekte olan bu güncel sanat başkentinin fiili sözcüsüydü. 2012’de New York Times’ta yayımlanan bir makalede bir sanatçı, Türkiye sanatının ‘Kortun’dan önce ve ‘Kortun’dan sonra’ olmak üzere ikiye ayrıldığını ifade etmişti. BARD Center for Curatorial Studies’in eski direktörü olan Kortun, İstanbul sokaklarında huzursuzluğun patladığı günlerde yorum ve analizlerde bulundu. SALT, son olarak, kentteki değişken siyasi durumun sıkıntıya soktuğu İstanbul Bienali’ne kapılarını açtı. Böylelikle bir kez daha belli oldu ki; Türkiye’de siyaset ile gelişen sanat dünyasını sürdürülebilir kılma ihtiyacı arasında arabuluculuk edebilecek biri varsa, o da Kortun’dur.”
‘En güçlü 100’ listesinin ilk sırasında Katar Emiri’nin kardeşi Sheikha Al-Mayassa bint Hamad bin Khalifa Al-Thani yer alırken galerici David Zwirner ikinci oldu. Londra’nın ünlü galerisi Serpentine’in direktörleri Hans Ulrich Obrist ve Julia Peyton-Jones beşinci, ünlü Tate Müzesi’nin direktörü Nicholas Serota altıncı, MoMA’nın direktörü Glenn D. Lowry ise sekizinci sırada yer aldı.
Türkiye’den sadece Vasıf Kortun’un girebildiği ‘en güçlü 100’ listesinde sanatçılar da var. Listede yer alan bazı sanatçılar şöyle:
9. Ai Weiwei
11. Marina Abramovic
13. Cindy Sherman
15. Gerhard Richter
36. Steve McQueen
42. Liam Gillick
44. Wolfgang Tillmans
56. Jeff Koons
62. Takashi Murakami