Sanatsal yaratma özgürlüğüne darbe!

Sanatsal yaratma özgürlüğüne darbe!
Sanatsal yaratma özgürlüğüne darbe!
'Nymphomaniac' filminin yasaklanmasıyla ilgili bir açıklama yapan Yeni Sinema Hareketi, yasak kararını "İnsanı insan yapan en temel özgürlüğe, düşünce ve ifade etme özgürlüğüne, sanatsal yaratma özgürlüğüne vurulan bir darbe" olarak nitelendirdi.

Yeni Sinema Hareketi’nin açıklaması şöyle:
ÖZGÜR SANAT , ÖZGÜR SİNEMA İÇİN SANSÜRE KARŞIYIZ!
Yasakçı bir zihniyetin eseri olarak uzunca bir süredir var olan ama fiiliyatta uygulanmayan sansür yasalarının teker teker yeniden tedavüle alındığını endişeyle izlemekteyiz. Son yıllarda basımı engellenen kitaplar, programdan kaldırılan tiyatro oyunları ve gösterime çıkmasına izin verilmeyen filmlerin sayısı hızla artmakta. Sanatsal üretimin önüne getirilen engellemelere ek olarak, üretilmiş olan eserlerin dağıtım ve gösterimini yasaklama yoluyla ifade özgürlüğünün alanı daraltılmakta, genel ahlak ve kamu düzeni gibi muğlak, öznel yargılara dayandırılan kavramlara atfedilen belirleyicilikle egemen düşünceye, yaygın ahlaki kanıya eleştirel bir açıdan yaklaşan alternatif sesler kesilmeye çalışılmaktadır.

Lars von Trier’in ‘Nymphomaniac’ filminin  ticari dolaşım ve gösterime uygun bulunmamasına karar verilmesiyle getirilen yasağı,insanı insan yapan en temel özgürlüğe, düşünce ve ifade etme özgürlüğüne, sanatsal yaratma özgürlüğüne vurulan bir darbe olarak nitelendiriyoruz. Bu gösterim yasağı bir istisna değildir. Son yıllarda örnekleri artarak çoğalan bir genel eğilimin sonucudur.  Hem Türkiye ’de hem de dünyada utançla hatırlanacak olan bu yasağın mimarlarını kınıyoruz.

Ülkenin sinemacıları olarak bu kararın altında imzası bulunan kişi ve kurumları tarihe not düşüyoruz. Daha önce de benzer kararlar alarak ülkemiz sinemasındaki çeşitliliği ve eleştirel sesleri görünmez kılmaya  çalışan bu anlayış, yetişkin insanların seçme özgürlüğünden korkan bir zihniyetin yansımasıdır. Bu olay, sanatın ve ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması, bu konuda gereken yasal düzenlemelerin yapılmasının ne kadar acil olduğunu bize yeniden hatırlatmaktadır. Yaratma, ifade etme, paylaşma özgürlüğü karşısına dikilen her türlü engelin karşısında özgür sanat, özgür sinema için mücadele etmeye devam edeceğiz. 

Yeni Sinema Hareketi  
Ali Aydın
Aslı Erdem
Aslı Filiz
Aslı Özge
Başak Emre
Belma Baş
Belmin Söylemez
Can Kılcıoğlu
Deniz Akçay Katıksız
Dersu Yavuz Altun
Derviş Zaim
Doğa Kılcıoğlu
Emin Alper
Emine Yıldırım
Emre Yeksan
Enis Köstepen
Funda Ödemiş
Hakkı Kurtuluş
Haşmet Topaloğlu
Hüseyin Karabey
İlksen Başarır
İnan Temelkuran
Mahmut Fazıl Coşkun
Melik Saraçoğlu
Murat Düzgünoğlu
Nadir Öperli
Nida Karabol Akdeniz
Ömür Atay
Özcan Alper
Pelin Esmer
Sedat Yılmaz
Selim Evci
Seren Yüce
Serkan Acar
Sevilay Demirci
Seyfettin Tokmak
Seyhan Kaya
Tarık Tufan
Yamaç Okur